Basur Ameliyatsız Tedavi Olur Mu?

4 Tem

Hemoroid halk arasında basur olarak bilinen makat bölgesinde görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Basur olan kişiler bu rahatsızlıktan çok şikayetçidir. Çünkü yaşam kalitesini oldukça olumsuz etkiler. İleri boyutlarda ise ameliyat dahi gerekebiliyor. Peki basur ya da hemoroid ameliyatsız tedavi olur mu? İşte bu yazıda siz değerli okuyucular için ameliyat olmadan hemoroidi nasıl tedavi edebileceğinizden kısaca söz ettik.

hemoroid
hemoroid

Evde Basur Tedavisi

İlk tavsiyemiz hemoroid banyosu olacak. Küçük oturabileceğiniz bir leğene sıcak su koyun ve bunun içine oturarak yarım saat bekleyin. Daha sonra temizleyip mutlaka bölgeyi kurulayın. Asla nemli kalmamalıdır.

hemoroid banyosu
hemoroid banyosu

Mutlaka beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Özellikle de çok acı yemekler ya da besinler tüketmenizi tavisye etmeyiz. Bitkisel yağlardan kantaron yağı, hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı da basura en iyi gelenlerin başında. Bir pamuk yardımı ile acı olan kaşınan bölgeye bu yağlardan sürebilirsiniz. Kaşıntı var ise bu sayede giderilir. Basur sahibi kişiler en büyük hatası da tuvalet ihityacı gelince ertelemektir. Bunu asla yapmayınız. Son olarak en az 2 litre su içiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir