Mide Balonu Ameliyatı Nedir?

24 Ara

Doğal yöntemlerle kilo vermeyi deneyip başarısız olanlar ve bıçak altına girmek istemeyenler için mide balonu ameliyatı doğru seçenek olabilir. Bu ameliyat 20 yılı aşkın süredir kullanılan, hastaların rahatlıkla kilo vermelerini sağlayan altın yöntem olarak nitelendirilmektedir.

Mide Balonu Operasyonu Nasıl Yapılır?

Diğer bariatrikprosedürlerin aksine, mide balonunun konsepti basittir. İşlem kesisizdir ve endoskop yardımı ile mideye yumuşak silikon balon yerleştirilir. Endoskop, ucunda kamera ve ışık bulunan uzun, ince ve esnek bir tüptür. Balon mideye güvenli bir şekilde yerleştirildikten sonra tuzlu su ile doldurulur. Dolu balon, sindirim sisteminin diğer kısımlarına taşınamayacak kadar büyük olduğu için midede serbestçe yüzer.

Mide Balonunun Kullanıcı Üzerindeki Etkisi

İşlemin bir sonucu olarak balon, hastaya yarı dolu bir mide hissi verir, bu da aşırı yemeyi önler ve hastanın yiyebileceği miktarın azalmasını sağlar. Bu husus göz önünde bulundurulduğunda en iyi sonucun elde edilebilmesi için sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz yapmak çok önemlidir.

Mide balonu kısa vadeli bir çözümdür, endoskopik olarak 6 veya 12 ay sonra çıkarılmaktadır. Ayrıca mide balonu tamamen geri dönüşümlüdür ve midenin anatomisini değiştirmez, bu da onu çok güvenli bir prosedür haline getirir.

Mide balonu, balon yerleştirildikten sonraki ilk 6 ayda toplam vücut ağırlığının yaklaşık %7 ila %15’inin kaybedilmesine yardımcı olur. 12 aylık süreçte toplam kilo kaybı ise büyük ölçüde diyet ve egzersiz planlarına bağlı olarak %30 ila %47 arasında değişmektedir.

Mide Balonu Çıkarıldıktan Sonra Verilen Kilolar Alınır mı?

Balonun çıkarılmasından sonra yaşam tarzı değişiklikleri sürdürülemezse kilo alma olasılığı yüksektir. Mide balonu operasyonundan sonra sağlık uzmanlarının önerileri dikkate alınarak belirli diyet listeleri oluşturulmalıdır.

İstenildiği takdirde mide balonunun tekrardan yerleştirilme durumu vardır. Bu seçeneğin değerlendirilmesinden önce en az bir veya iki ay beklenmelidir. Ayrıca mide balonunun uzun süreli kullanım için tasarlanmadığını bilmek, gerektiği durumda bariatrik cerrahi seçeneklerini düşünmek faydalı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir