Gastrik Bypass Kimlere Uygulanır?

24 Ara

Roux-en Y olarak adlandırılan gastrik bypass bariatrik cerrahi, obeziteyi yönetmeye yardımcı olmayı amaçlayan bir prosedürdür. Operasyon sırasında midenin üst kısmı küçük bir mide kesesine dönüştürülür böylece kişinin yiyebileceği yiyecek miktarının ve bağırsaktaki besin maddelerinin emiliminin sınırlandırılması amaçlanır. Laparoskopik olarak gerçekleştirilen operasyon, bir video kameraya bağlı küçük bir dürbün ve cerrahi aletlerin yerleştirildiği, karna beş ila altı küçük kesi yapılmasını içerir. “Gastrik bypass kimlere uygulanır”, içeriğimizin devamında da bunlara değinelim.

Gastrik Bypass Operasyonu Olabilecek Kişiler

Prosedür diyet ve egzersiz ile kilo kaybetmeyi başaramayan obezite hastalarının, fazla kilolarını vermelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.Non-invazifprosedür; en az 35 vücut kitle indeksine sahip, 18 yaşını doldurmuş ve diyet/egzersiz yoluyla kilo vermeye çalışmış ve başarısız olmuş kişiler için uygundur. Sonuçları korumak ve olası sağlık komplikasyonlarından kaçınmak için hastalar, ameliyat sonrası diyet ve egzersize ilişkin kalıcı yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya istekli olmalıdır.

Gastrik bypass, hem kısıtlayıcı hem de emilimi iyileştirici bir operasyondur. Hastaların büyük çoğunluğunda diyabet, hipertansiyon ve diğer tıbbi problemler (fazla kiloya bağlı uyku apnesi ve artrit gibi) de tedavi edilebilmektedir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Olası Riskler ve Komplikasyonlar

Her ameliyatta olduğu gibigastrik bypass ameliyatı da komplikasyon riski taşır ancak açık abdominalameliyatından sonra görülebilecek komplikasyonlar kadar ciddi değildir. Ameliyattan sonra karın boşluğunda sızma meydana gelebilir. Bu nedenle gastrik bypass ameliyatı sonrası dönemde bile doktorun profesyonelliği ve uzmanlığı çok önemlidir.

Gastrik Bypass Avantajları Nelerdir?

Gastrik bypass ameliyatının kalp hastalığı, yüksek kolesterol, tip 2 diyabet, obstrüktif uyku apnesi ve yüksek tansiyon gibi hastalıkları iyileştirme potansiyelinin yanı sıra hastaya sunduğu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Hızlı ve uzun vadeli kilo kaybı sağlar.
  • Mevcut ve gelecekteki birçok fiziksel ve zihinsel sağlık sorununun riskini ve şiddetini azaltır veya ortadan kaldırır.
  • Yetişkinlerde olduğu gibi genç yetişkinlerde de güvenli ve etkilidir.
  • Hastanede kalış süresi kısa olup, ortalama 2 ila 4 gündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir