Müşteri Hizmetleri Nasıl Çalışır?

3 Ağu

İhtimam, kelime manasıyla ” özen ” anlamına gelir. Odak nokta insan olduğunda bu kelimenin kullanılması kaçınılmaz hale gelir.

Teknolojik gelişmeler göz ardı edilemeyecek seviyelere ulaşmış, insan hayatını kolaylaştırmayı ilke edinmiş bir sistem haline gelmiştir. İnsan için ulaşılması güç durumlar ortadan kaldırılmış, bir tıkla önümüze birçok seçenek silsilesi gelmiştir

Ne Gibi Seçenekler

İnternet sayesinde parmaklarımızın ucunda olan alışveriş sitelerini rahatça kullanır olduk. Zaman tasarrufu da sağlayan bu sistemler oldukça revaçta. Çalışmaktan zaman bulamayan ya da alışveriş yapmayı sevmeyen kişiler için İnternet üzerinden alışveriş yapma fikri bulunmaz nimettir. İnsana sunulan bu hizmet yenilenmeye ve değişime açıktır.

Dipnot geçmek gerekirse, İnternet ile her çeşit ürüne, uygun fiyatlarla ulaşmak daha kolay. Bu da gösteriyor ki, İnternet üzerinden alışveriş yapan kişi sayısı her geçen gün artmakta.

Teknoloji sayesinde önümüze sunulan bu fırsatları  değerlendirmeye alıp, sistem içerisinde yer alırız. Beğenilen ürünleri sipariş verip, bize ulaşmasını bekleriz. Çok kısa sürede verilen sipariş adresimize ulaşır. Ancak bazı durumlarda bu süre uzayabilir. Tedarik edilmemiş olabilir, ellerinde o üründen kalmamış olabilir ya da farklı sorunlarla karşılaşılmış olabilir.

Bu gibi durumlarda müşteri bilgilenmek ister. Bu bilgiye de çağrı merkezlerini arayarak ulaşır. 24 saat açık olan bu platformlara istediğimiz her an kolayca ulaşabilir, sorularımızı yöneltip, sorunun bir an önce çözülmesi talebinde bulunabiliriz.

24 saat esasına göre çalışan bu sistemler, konuşmaları kayıt altına alıyor. Herhangi bir anlaşmazlık söz konusu olduğunda kayıt incelemesine olanak sağlamak için.  Konuşmanın kayıt altına alınmasının bir başka sebebi ise müşteri memnuniyeti sağlama düşüncesi.

Müşteri Memnuniyeti Sağlama

Kayıt altına alınan konuşmalar ile çalışan personelin performansı gözleniyor. İnsanlarla iletişimi nasıl, yeterince bilgi aktarabiliyor mu, ses tonunun düşüklüğü ya da yüksekliği gözlenip, memnuniyet hat safhaya çıkarılıyor.

Hangi Sebeple Çağrı Merkezi

Örneğin bir banka müşterisiyiz ve bankamatik ile yaptığımız işlem sırasında kartımızı yuttuğunu gözlemledik. Bu durumda hiç vakit kaybetmeden, banka çağrı merkezini arayıp, bilgi alabilir. Kartımızın yenilenmesini talep edebiliriz.

Banka çalışanına ulaşabildiğimiz gibi çağrı merkezi çalışanının da bize ulaşması mümkündür. Bireysel emeklilik sistemi hakkında bilgi verebilir, gelişen ve değişen durumlar karşısında neler yapılabilir konusunda bizleri bilgilendirebilirler.

Çağrı merkezi ile iletişim gerçekleştirmemizin bir başka sebebi ise, kullanılan operatör ile ilgili olmaktadır. Daha cazip paketleri bize sunabilir, paket hakkında bilgilendirme sağlayıp, kullandığımız paketten daha uygun ve avantajı paketler hakkında bilgi verebilirler.

Bir başka sebep ise sağlık konusu ile ilgilidir. Hastaneden randevu almayı kolaylaştırıcı bir sistem olan merkezi hekim randevu sitemi 24 saat hizmet vermektedir. Çağrı merkezi çalışanı hasta ile ilgili birtakım bilgileri elde ettikten sonra en uygun randevu günü ve saatini bildirip randevuyu kaydeder. Özellikle İnternet kullanmayı bilmeyen ya da kullanmakta güçlük çeken  insanlar için çok faydalı olan bu sistem oldukça güzel işlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir