Market Alışverişinde Neler Alınır?

30 Tem

Alışveriş, insanların hayatını sürdürebilmesi için gerekli olan malzemeleri almasıdır. Alışveriş, çoğu zaman kişiye özel olarak yapılmaktadır. Kişi yiyeceği yiyecekleri, kullanacağı malzemeleri bilerek alışverişe çıkar. Günlük, haftalık ve aylık olarak yapılan alışverişler yine kişiye özel olarak değişmektedir. Alışverişe ayrılan bütçeler farklılık yaratacağı için, yapılan alışverişler de buna bağlı olarak farklı olmaktadır. Alışveriş yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Eldeki imkanlar kısıtlı olduğu zaman daha uygun fiyatlı ürünlerle alışveriş yapılabilir. Yaptığı alışverişten tasarruf etmek isteyen kişiler de, buna uygun olarak daha uygun fiyatlı ürünlerle sepetini doldurabilir.

Doğru Alışveriş Nasıl Yapılır?

Doğru alışveriş insanların çoğuna göre değişen bir seçenektir. Öncelikle alışverişten tasarruf etmek isteyen kişilerin ilk yapacağı şey, alışveriş listesi hazırlamak olacaktır. Günlük, haftalık veya aylık alışveriş kişinin ihtiyaçlarına göre değişebileceği için, listeyi hazırlayan kişinin seçeneğine kalmaktadır. Alışveriş listesi hazırlamanın amacı ihtiyaçları belirlemek ve o listeye uygun bir şekilde alınacak malzemeleri almaktır. Bu sayede alınan birçok gereksiz malzeme alınmayacak ve çöpe gitmeyecektir. Buna bağlı olarak da paradan tasarruf edilecektir. Alışverişe mide boşken gitmek, normalde alınmayacak şeyleri bile almaya neden olmaktadır. Bu yüzden alışverişe yemek yiyerek gitmek önemlidir. Bu sayede marketlerin karışık raflarında kaybolmaya gerek kalmadan sadece ihtiyaç olan malzemeleri alarak alışveriş tamamlanmış olacaktır. Listeyi alışverişe gitmeden hemen önce hazırlamak yanlış olabilmektedir. Çünkü aceleyle hazırlanmış bir listede akılda olan ihtiyaçların çoğu hemen belirlenemez. İhtiyaç olan malzemeler, o süre içinde belirlenip not alınırsa liste tamamlanmış olacaktır.

Aylık Alışveriş Nasıl Yapılır?

Aylık alışveriş yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle liste yapmaya mutfak malzemelerinden başlamak, bitmesi yakın ürünleri listeye dahil etmek işi kolaylaştırmaya yarayacaktır. Aylık olarak tüketilen malzemeler belirlenmeli, o ay içerisinde tüketilebilecek kadar almaya dikkat edilmelidir. Gıda listesi bittikten sonra, temizlik malzemeleri listenin alt tarafına yazılmalıdır. Öncelik gıda alışverişi ise ilk sıraya yazılmalıdır, bu sayede vakit kaybı en aza indirgenebilir. Temizlik malzemeleri ve gıda malzemeleri belirlendikten sonra sıra banyo ürünlerine ve diğer seçeneklere gelinebilir. Kuru bakliyat, yağ, şeker un, tuz ve makarna bozulmayacağı için aylık olarak alınmaya müsait gıda çeşitleridir.

Günlük ve Haftalık Alışveriş Nasıl Olmalıdır?

Günlük yapılacak alışveriş o günün ihtiyacı olduğu için listeye gerek yoktur. Fakat haftalık yapılacak alışverişlerde en azından yapılacak kısa bir listeye ihtiyaç vardır. Haftalık olarak et alımı yapılabilir çünkü et buzlukta saklanabilecek bir besin türüdür. Tercihen günlük olarak yenilebilecek miktarda almak, daha doğru bir seçimdir. İçecek seçeneği haftalık olarak ihtiyaca göre alınabilecek malzemedir. Baharatlar, meyve ve sebzeler de haftalık olarak alınacaklar listesine eklenebilir. Margarin, yumurta gibi besinler günlük veya haftalık olarak alınabilir. Süt, yoğurt gibi besinler bozulma süreleri de dikkate alınarak günlük veya haftalık olarak alınabilmektedir. Geriye kalan malzemelerin aylık olarak alınması daha doğrudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir