Neden Kilo Alırız?

31 Eki

Kilo almanın, vücudun tipine göre ve kişiden kişiye değişen etkenleri vardır. Ancak genel olarak yaşam tarzları da kilo almada etkili bir durumdur. Kilo alma nedenleri arasında bilinen en önemli neden düzensiz beslenmedir. Nadiren de olsa düzensiz beslenen ve çok yiyen bazı insanları kilo almadığı görülür. Tabi ki bu durum istisnai bir durumdur.

kilo
kilo

Uyku Problemleri Kilo Alma Nedenlerinden

Düzensiz uykuya sahip insanlar, çabuk kilo alırlar. Bunun nedeni, vücudumuzun toparlanma adına yaptığı tüm aktivitelerin uyurken olmasıdır. Uyku, vücudun dinlenmesi, bazı hormonların düzenlenmesi, kan akışının düzenlenmesi ve hücrelerin yenilenmesi için gereklidir. Düzensiz bir uykuya sahip insanlar, vücutlarının yenilenmesine ve toparlanmasına izin vermemiş olurlar.

Kalıtsal Özellikler

Bazı durumlarda, çevremizde şişman olan insanların çocuklarının da şişman olduğunu görürüz. İşte bu kalıtsal özelliklerden kaynaklanır. Babadan çocuklarına geçen genler arasında şişmanlık geni de vardır. Şişmanlık geni, bilim adamları tarafından yeni keşfedilen bir gendir.

kilo alma
kilo alma

Kilo Aldıran İlaçlar

Kilo aldıran ilaçlar arasında en bilineni kortizonlardır. Tabi ki bu ilaçlar diğer hastalıklar için doktor tavsiyesi ile kullanılan ilaçlardır. Önemli olan ilaç tedavisi bittikten sonra alınan kiloların verilmesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir