Otomatik Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır

22 Nis

Windows sistem geri yükleme özelliği sayesinde bilgisayarınızı istediğiniz herhangi bir tarihe geri döndürebilirsiniz. Bilgisayarınızı açtığınız zaman otomatik sistem geri yükleme noktası oluşturmak için gereken adımları sizlere sunuyoruz.

Otomatik sistem geri yükleme noktası oluşturmak için bazı adımları uygulamanız gerekir. Bilgisayarınız üzerinde otomatik olarak sistem geri yükleme noktaları oluşturarak bazı sorunların önüne geçebilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme Nedir?

Sistem geri yükleme nedir? Sistem Geri Yükleme hizmeti Windows işletim sistemlerinde kullanılan bir özelliktir. Bu uygulama üzerinden sistemi sizin belirlediğiniz bir tarihe geri getirebilirsiniz. Bu işlemi yaptığınız zaman güncellemeler, program yüklemeler ve sistem değişiklikleri geri alınmaktadır.

Windows’un tüm işletim sistemlerinde Sistem Geri Yükleme aracı yer almaktadır. Windows güncelleştirmesi yada yazılım yüklemeden önce otomatik sistem geri yükleme noktası oluşturabilirsiniz. Sistemi geri yüklemek bu noktalara sizlere büyük bir katkı sağlayacaktır.

Sistem Geri Yükleme Koruması Açma

Sistem Geri Yükleme korumasını açmak için aşağıdaki talimatları izlemeniz gerekir.

  • Sistem Koruma ayarlarını açın,
  • Windows simgesine sağ tıklayarak Sistem’i seçim,
  • Sistem korumasını tıklayın,
  • At Sistem Koruma sekmesini seçin,
  • Sistem Geri Yükleme Korumasını etkinleştirin.

Manuel ya da otomatik olarak geri yükleme noktası oluşturabilirsiniz. Bunun yapmak için bölüm üzerinden ‘Oluştur’ bölümünü seçin. Daha sonra geri yükleme noktası için tanınabilir bir isim verin.  Sistem korumasını etkin hale getirdikten sonra, günlük geri yükleme noktalarını otomatik olarak oluşturmak için şu adımları takip edebilirsiniz.

  • Arama kutusuna ‘Görev Zamanlayıcı’ yazın.
  • ‘Açık Görev Zamanlayıcı’ bölümünü tıklayın.
  • ‘Eylem’ menüsü üzerinden ‘Görev Oluştur’ seçeneğini tıklayın.
  • ‘At Eylemler’ sekmesini seçin.
  • ‘Yeni Bağımsız Değişken Ekle’ bölümünü tıklayın.

Windows işletim sistemlerinde meydana gelebilecek sorunlarda Sistem Geri Yükleme hayat kurtaran işlemlerden bir tanesidir. Geri yükleme noktaları ile sizde sisteminizi kurtarabilirsiniz.  Sistem Geri Yükleme özelliği bilgisayarınızda meydana gelebilecek farklı sorunlarda sizlere çözüm sunabiliyor. Geri yükleme özelliği le sorunların olmadığı bir tarihe bilgisayarınızı geri döndürebilirsiniz. Sistem geri yükleme sadece güncelleme sorunlarında değil oyunlarda yada programlarda da kullanılabiliyor. Dosyalarınızda herhangi bir sorun olduğu zaman bu hizmeti kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir