Windows Modules Installer Worker nedir? Nasıl kapatılır?

19 Nis

Bu yazımızda özellikle bilgisayar gücünü tüketmesi bakımından önemli bir sorun olan Windows Modules Installer Worker nedir? Nasıl kapatılır? Sorusunu ele alacağız.

Windows Modules Installer Worker uygulaması bilgisayarda yer alan CPU ve RAM’i tüketmesi açısından güç kaybına yol açmaktadır. Bu nedenle çoğu kişi bu uygulamayı kapatmak istemektedir. Bu açıdan ele aldığımız bu yazımızda izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir.

Windows kullanıcıları açısından öncelikle görev yöneticisi panelini açtığı zamanlarda arka planda yer alan birden fazla uygulamayı görmektedir. Bu uygulamalar arasında yer alan CPU yeni işlemci ve RAM tüketimi açısından hızlı bir tüketim bulunmaktadır. Bunun sebeplerinden birisi ise Windows Modules Installer Worker uygulamasıdır. Bu uygulamanın bir diğer hali ise yani bilinen şekli TiWorker.exe uygulamasıdır.

Windows Modules Installer Worker nedir ve ne işe yarar?

Microsof tarafından sık sık güncelleme veriilmektedir. Bazen Windows tarafından kendi kendine yapılan güncellemeler sonrasında ise otomatik olarak da çalışan Windows Modules Installer worker (TiWorker.exe) gibi bir program sunmaktadır. Bu daha çok dizüstü bilgisayarlarda çokça karşımıza çıkmaktadır. Bu açıdan Windows kullanıcıları tarafından bir süre sonra sıkan bu uygulama aslında Microsoft’un sistemsel olan programlarını yükleme ve aynı zamanda sistem dosyalarını da düzeltme işlevine sahiptir. Aynı zamanda bu açıdan geçici dosyaları silme tarzı bazı optimizasyon işlemlerini de yürütülmesine de olanak sağlamaktadır.

Windows Modules Installer Worker nasıl kapatılır?

Microsoft arka planında çalışmaya devam eden bu uygulamayı kapatmak aynı zamanda devre dışı bırakmak istediğiniz zaman farklı yöntemler bulunmaktadır.

Windows Modules Installer Worker’ın devre dışı bırakmak açısından izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

  1. Adım: Öncelikle windows + R tuşuna basınız. Burada gelen ekrana aynı zamanda services.msc yazarak Windows Hizmetleri paneline giriş yapınız.
  2. Hizmet listesinde yer alan uygulamayı bulunuz. Burada uygulamaya sağ tıklayıp özellikler kısmını seçiniz.
  3. Karşınıza gelen ekranda ise ‘Başlangıç Türü’ seçmek için ‘manuel’ ya da ‘elle’ seçeneğini aktif bir hale getiriniz.
  4. Bu şekilde bir yol ile Windows Modules Installer Worker programını devre dışı bırakabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir