Özgüven Nasıl Kazanılır?

24 Şub

Başarıya ulaşmak için herhangi bir girişimde bulunmazsanız sonuç olarak başarısız olursunuz. Başarı şans ve kaderle alakalı bir durum değildir. Çabaladığınız ve uğraştığınız emeklerinizin size karşılığı olarak gelen bir kavramdır. Yetersizlik duygusu içinde olan insanlar tutuk bir hayat yaşayarak kaderlerine boyun eğerek herhangi bir girişimde bulunmadan hayatlarını yaşarlar ve özgüven eksikliği yüzünden içlerindeki yeteneği ve başarılı kişiyi bir türlü ortaya çıkartamazlar.

özgüven eksikliği
özgüven eksikliği

İçinize kapanmak, söylenenleri çok fazla kafaya takmak, başarısız oldukça denemekten vazgeçmek yapmamanız gereken davranışlardır. Çocukluk döneminden bu yana yaşanan özgüven eksikliği ilerleyen sürelerde daha büyük başarısızlıkları getirebilir.

özgüven
özgüven

Özgüven duygusu doğuştan kazanılan bir özellik değildir. Bu sebeple uygulayacağınız ufak yöntemler ile özgüveninizi yükseltebilirsiniz.

Özgüven Kazanma Yöntemleri

Çevrenizdeki insanların sizden daha zeki olmadığını kabul edin. Özgüveni olmayan insanların yaşadığı en büyük yanılsamalardan birisi herkesin kendilerinden daha üstün olduğunu düşünmeleridir.

özgüven kazanmak
özgüven kazanmak

Sürekli yanlış yaptığınızı düşünerek özgüven eksikliği konusunda kendinizi daha kötü hissetmenize sebep olmayın. Yapılan yanlışlardan dersler çıkartarak hayatınızı daha hatasız ve başarılı olmaya doğru sürükleyin. Fikirlerinizin yanlış dahi olsa değerli ve önemli olduğunu unutmayın.

özgüven sahibi olmak
özgüven sahibi olmak

Bir işe başlamadan önce sürekli diğer insanlardan fikir almayı ve danışmayı bırakın. İnsanların fikirleri önemsiz değildir ama sizin de fikirleriniz aynı ölçüde önemlidir. Bu sebeple bir harekete geçmek üzereyken diğer insanların fikirlerini ve yapacağınız bu eylem karşısındaki olumlu olumsuz düşüncelerini fazla düşünmeyin.