Panik Atak Nedir?

1 Eki

Bir anda ortaya çıkan yoğun korku ve sıkıntı halinde kişi kontrolü kaybedeceğini düşünerek daha fazla paniklemeye başlıyor. Günümüzde en sık rastlanan psikolojik rahatsızlıklardan biri olan panik atak oldukça korkutucu bir deneyim ve kişiye çeşitli rahatsızlıklar yaşatabiliyor.

panik atak ciddi
panik atak ciddi

Normalde psikolojik sağlığı ve dengesi yerinde olan bir birey dahi beklenmedik bir anda maruz kaldığı olumsuz bir gelişmenin yan etkileriyle panik atak yaşayabiliyor. Bu sebeplerden olsa gerek ki, Psikoloğa başvuranlar arasında en hızlı bir şekilde rahatsızlığından kurtulmak isteyenler, panik atağa maruz kalanlar oluyor.

Panik Atağa Karşı Tavsiyeler

Panik atağa maruz kalan kişiler bu rahatsızlığı yaşayan başka kişilerin olduğunu kendilerini hatırlatmalılar. Dünya çapında her yüz kişiden dördünün panik atak yaşadığı belirtiliyor.

panik atak nasıl önlenir
panik atak nasıl önlenir

Panik atak deneyimi olmayan bir kişi yerine, sorunu yaşamış ve üstesinden gelmiş olan bireylerle konuşun. Rahatsızlığın belirtilerini ve etkilerini en iyi şekilde tecrübesi olanlar bilir ve buna karşı size tavsiyelerde bulunabilir.

panik terapi
panik terapi

Panik atak halindeyken sakin bir şekilde derin nefesler alıp vermeye çalışın ve bu durumun aslında zihinde oluştuğunu kendinize hatırlatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.