Adet Sancıları İçin Bitkisel Çaylar

29 Eyl

Her ay tekrar eden adet dönemlerinde birçok kadın şiddetli ağrılardan yakınır. Açılanan araştırma sonuçlarına göre yüz kadından yetmiş beşi bu şiddetli ağrılardan yakınıyor.

Hatta bazılarının günlük yaşamlarına etki eden şiddetli ağrılar da oluşabiliyor. Bu sebep ile ağrı kesici ve kas gevşetici ilaç kullanan hanımlar dışında bitki çayları ile daha rahat bir adet dönemi yaşayanlarda bulunmaktadır.

bitki çayları
bitki çayları

Adet Ağrılarına İyi Gelen Bitki Çaylarının Tüketimi

  • İltihap sökücü özelliği bulunan zencefil çayı günde iki ya da üç kez tüketilebilir. Bunun yanında akrabası olan zerdeçal tüketimine dikkat etmek gerekir. Zerdeçal kanama artırma özelliği ile sık tüketimi sakıncalı olan bir çaydır.
  • Gül çayı, karayılan çayı gibi çaylarda zerdeçal gibi kanamayı artırma özelliği bulunan çaylardır. Bu sebep ile bir kez tüketimi yeterlidir.
  • Nane çayı rahatlatma ve kramp önleyici özelliği ile bilinip reflü ya da ülser rahatsızlığı bulunanlara tavsiye edilmez. Bu rahatsızlığı bulunmayanlar günde üç kez tüketebilir.
  • Rezene çayı günlük hayatta da sıklıkla tüketilebilen bir çay olup adet dönemlerinde sancı ve krampları iyileştirici ve sakinleştirici etkisi ile kullanılan bir çay olup sabah, öğlen ve akşam tüketimine uygundur.
  • Papatya çayı krampların geçirilmesinde etki edip, kasları rahatlatır. Fakat bu çayın tüketimi uyku da yaptığından dikkat gerektiren uğraşlarda bulunacak olanların kullanmaması öneriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir