Paranoya Nedir, Kimlerde Daha Çok Görülür?

14 Nis

Paranoya bir ruhsal rahatsızlıktır. Aşırı endişe ve korku duyma durumu olarak tanımlanabilir. Hastalık çoğu zaman psikotik rahatsızlıklarla birlikte ortaya çıkar. Bazı durumlarda ise psikotik bir sorun olmadığı halde paranoya ile karşı karşıya gelebiliriz.

paranoya
paranoya

Paranoya nedir? Halk arasında şüphecilik olarak da bilinen hastalık, kişinin kendisi ile ilgili komplo kurulmasından şüphe duyması nedeni ile şüphecilik olarak tanımlanır. Daha çok 30-40 yaş aralığında ortaya çıkan hastalıkta kişi kendisi ile ilgili kuruntu ve endişe duyar. Sınırsız sayıda hayal ürünü geliştiren hastada takıntı tek bir konuda gelişir. Kıskançlık, takip edilme, hastalanma, zehirlenme, aldatılma gibi hezeyanlara sahip olan hasta bu takıntısını mezara kadar götürür. Takıntısı ile ilgili üzerine gidildiğinde o kişiyi düşman olarak görür. O nedenle bu kişilerle hezeyanları konusunda tartışmaya girmemek en doğrusudur.

paranoyak
paranoyak

Paranoya Kimlerde Sık Görülür?

Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen bir hastalıktır. Ergenlik çağından sonra ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Daha çok 30’lu 40’lı yaşlarda görülen bir hastalıktır. Kalıtsal etki yüzde 10 civarındadır. Bazen yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan bir hastalık olan paronoyanın ilaçla tedavisi mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir