Reklamın İşletmeler için Önemi ve Faydaları

21 Ara

Dünya da ve ülkemizde işletmelerin yeniliklerini, kampanyalarını ve çalışmalarını tam bir şekilde ifade etme ve tüketici ile buluşturmak amacıyla yaptıkları çalışmalardan birisi reklamdır. Reklam firmanın bilinirliğini artırdığı gibi,  üretim ve kazanç miktarını da yükseltir. Her alandan olduğu gibi reklam sektöründe de yenilik yaşanır. Bu yeniliklerin her biri tüketici ile işletme arasında doğru orantılıdır. Ülkemizde yapılan reklam uygulamaları broşür, billboard, raket, tv, gazete ve internettir. Bütün reklam çalışma türlerinin ortak özelliği ürünü tanıtmak ve satış trendini yükseltmektir.

Her reklam kampanyasının kendine göre oluşturduğu kitle ve buna uygun olarak fiyatı vardır. Firmalar reklam konusunda çözüm desteği ararken konusunda uzman ve kurumsal firma tercihinde bulunur. Nedeni ise kurumsal reklam firmalarının çalışma tarzının müşteri memnuniyeti odaklı olmasıdır. Müşteri memnuniyeti odaklı kurumsal işletmelerin geneli yerel olmak yerine kitlesel bir anlayış ile hizmet ederler.

Neden Reklam Verilmeli

Otobüs durakları başta olmak üzere insanların günlük olarak kullandığı her mevkide konumlandırılan bu reklam tabelaları insanların bilgi ve beğenisine sunularak işletmelerin son faaliyetleri ile ilgili detaylı çalışma sunar. Verdiğiniz bu reklamla da günlük olarak çok fazla kişiye ulaşarak, piyasaya yeni çıkardığınız veya yaptığınız kampanyalar hakkında birçok tüketiciye ulaşabilirsiniz. Günümüzde gıda ve tüketime dayalı ihtiyaçların oluşturduğu ürünler arz talep kuralına göre üretilir, bu durumda tüketim ön plana çıkar, bunun için yapılması gereken de tüketicilerin ürün hakkında bilinçlendirilmesidir.

Marmara bölgesinin İstanbul’dan sonra en bilinen ve gelişen gösteren İli olan Bursa’da özellikle mobilya sektörü başta olmak üzere birçok önemli firma vardır. Oluşan bu eksikliğin giderilmesi oluşturulacak reklam kampanyası ile mümkündür. Ülkemizde bazı işletmeler, reklam konusuna çok sıcak bakmasalar da iş yaşamanın olmazsa olmazıdır.  Reklam hakkında değerlendirme yaparken ekonomik açıdan, tüketici açısından ve işletmeler açısından incelemek gerekir. Reklam faaliyetleri insanların hemen her dakika karşılaştıkları bir durumdur.

Gezerken, otururken, televizyon izlerken her faaliyette reklamla karşılaşırız. Hayatımıza bu denli yoğun şekilde giren reklamın işletmelere sağlayacağı yarar kesinlikle göz ardı edilemez. Reklam konusunda dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi zaman kavramıdır. Reklamda zamana uygun olarak yapılan çalışmalar takip eden müşteri sayısını artırdığı gibi kazanç konusunda da ciddi yararlar sağlar. Böylelikle reklam amacına ulaşmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir