Robot Teknolojisi Korkutuyor

11 Oca

Gelişen teknolojide inanılmaz ürünler ortaya çıkmakta. Bu ürünlerden bir tanesi de robotlar. Robotları genellikle filimler de görmekteyiz. Ve bu filimler de robotlar tehlikeli ve kötü rollerde yer almaktadır.

Filmlerden etkilenip de robot teknolojisinin gelişmesinden aşırı korkmamıza ya da fazla endişeye kapılmaya henüz gerek yok. Fakat Harvard’dan çıkan projeye göre, robotlar hiçbir yerden komut almadan kendi kendilerine hareket edebilmekte.

Robot İnsan
Robot İnsan

Harvard’ da yapılan bu çalışma aslında yeni sayılmaz. Ama Harvard’da yapılan bu çalışma robotların toplu halde birbirini kontrol ederek birçok farklı hareketi gerçekleştirebilmesi. Bu proje gelecekte çok farklı davranışlara sahip robotların geliştirilmesinin önünü de açmaktadır.

Bu Projede Neler Var?

Robotlar
Robotlar

Bu projede ufak boyutlardaki robotlar kızıl ötesi ışınlar aracılığı ile birbiri ile haberleşebiliyor. Mini titreşim sitemi faydalanılarak yapılan bu robotlar ekibindeki robotların çalışıp çalışmadığını da kontrol edebilmektedir. Ayrıca herhangi bir robotun arızalanıp çalışmaması durumunda planlanan şekli bozmamak için arızalanan robotun yerini doldurmakta ve herhangi bir probleme izin verilmemektedir.

Gelişen robot teknolojisi de bu denli değişmeler olması insanları şaşırtıp endişelendirmesi de olağan bir durum haline gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir