Sağlığınız İçin Vişne Suyu

15 Eki

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin yaptığı bazı araştırmalar vişne suyunun diğer meyve sularına göre daha faydalı olduğunu bize kanıtlıyor.

İTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu’nun önderliğinde, doktora öğrencisi Gamze Toydemir tarafından yapılan araştırmalar sonucunda vişnenin, nektara dönüştürülmesi işlemi sırasında antioksidan özelliklere sahip antosiyanin diğer meyve sularına oranla bileşenlerini büyük ölçüde korunduğuna saptanmıştır. Araştırmalar vişnenin antisiyonin miktarının yüzde 87 sini koruduğu açığa çıkıyor. Antisiyonin ise mor ve kırmızı meyve ve sebzelerde bulunan meyve ve sebzeye rengini veren maddedir.

Vişne
Vişne

Neden Vişne Suyu!

Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu araştırmaların sonucunda elde ettiği bilgiler; vişnenin antioksidan özelliğinin fazla olduğu, vişnenin işlenmesi sırasında C vitaminindeki kayıpların bugüne kadar ortaya atılan rakamlardan çok daha az miktarda olduğu gibi.

Vişne Suyu
Vişne Suyu

 

Hatta hücre çalışmaları sonucunda da elde edilen bilgi vişne antosiyaninlerinin canlıya yararlılık oranı nektarda vişneden üç kat daha fazla olduğunu ifade etti. Antisiyoninin yüksek olması nedeniyle antioksidan bileşenlerinin de vücutta daha kolay ve çabuk işe yaramasında da vesile oluyor.

Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu vişneden yapılan meyve sularındaki oran değişikliğinin bilindiği gibi olmadığını ispatlayıp diğer meyvelerde de bu deneylerin yapılması gerektiğini dile getirdi.

 

 

.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir