Vejetaryen Beslenme ve Hamilelik

17 Eki

Bayanların en hassas dönemleri olan hamilelik zamanlarında yediklerine ve içtiklerine dikkat ederek düzenli bir beslenme hayatlarının olması gerekir. Hem kendi sağlıkları hem de çocuklarının düzenli gelişimi için bu şarttır.

Vejetaryen Beslenme ve Hamilelik
Vejetaryen Beslenme ve Hamilelik

 

Bazı bayanlarda hamile kalmadan önce alışkanlıklarına devam ederek hamilelik süreçlerini bu şekilde devam ettirirler. Vejetaryen olarak hayvansal gıdalardan uzak duran hanımlar hamilelik dönemlerini de bu şekilde geçirmek isteyebilir. Hamilelikte vejetaryen beslenme sonucu akıllara takılan soru ise bu şekilde beslenmenin çocuklarının gelişimine herhangi bir olumsuz etkisi olup olmayacağıdır. Birçok çeşidi bulunan vejetaryenliğin olumlu ve olumsuz bazı etkileri olabilmektedir.

Vejetaryen Beslenme
Vejetaryen Beslenme

 

Vejetaryenliğin Hamileliğe Etkileri

Hamilelikte vejetaryen beslenme bazı durumlarda faydalı olurken bazı durumlarda ise olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Olumlu etkilerinden bir tanesi yüksek oranda fiber lif içeren besinler tüketilmesi nedeniyle yüksek lif oranıdır. Bu sayede hamile bayanların zorlukla atlatabildikleri kabızlık başta olmak üzere bazı sindirim sistemi bozuklukları daha yumuşak olarak geçebilmektedir. Kilo kontrolü de oldukça kolaydır. Az kalori ve yağ içeren yiyecekler kilo almanızın yavaş olmasına ve kontrollü olmasına neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.