Sonbahar Kitapları

4 Ara

Kitap genel ismi bir çok kitap çeşidini barındırır. Ders, meslek, bilim, teknoloji mesleki çalışmalar da roman, şiir, biyografi gibi eserler de ‘Kitap’ adı altında kategorilendirilir.

Kitap okuma oranı ülkemizde maalesef bir çok ülkeye göre oldukça düşüktür. Bir çok kitap ülkemizde 2-5 bin arası ilk baskı sayısıyla piyasaya sürülür. Bir kitap 10 baskı yapar ama her baskısı 2 bin olunca toplam tiraj sadece 20 bin olur. Tabii bu ülkemizde böyledir. Dünyada 50 bin, 100 bin ilk baskı sayısı kullanan bir çok yayınevi bulunur.

Mevsimine Göre Kitap Seçimi

İlk başlarda biraz mantıksız gibi gelse de kitap seçimini mevsimine göre yapmak önem taşır. Kitap denilince elbette ki mesleki ya da ders kitapları gibi değil de romanları konu almak gerekir. Yazın, tatilde okunacak kitap seçimi farklıdır. Kolay taşınabilecek olmalıdır. Bin sayfalık büyük boy bir kitabı tatilde okumak her halde oldukça zor olacaktır. Kış kitaplarında tercih daha kalın, daha zihni yoran felsefi, politik gibi kitaplar olabilir. Kış geceleri daha uzun olur ve kitaba daha çok vakit ayırabilirsiniz.

Kitap Seçimi
Kitap Seçimi

Sonbahar, kimilerine göre hüznün mevsimidir. Son bahar havaların soğuduğu, bulutlandığı, gerçek anlamda elektriklendiği dönemdi. Berrak, yaz günlerinden sonra havaların kara bulutlarla kapanıp, elektrik yüklü bulutlarla yer alması, insanların psikolojilerini bilimsel olarak ispatlanmış şekilde olumsuz etkilemektedir. Sonbahar kitapları seçilirken, insanı daha da olumsuzluklara sürükleyecek, psikolojisini negatif etkileyecek kitaplar değil, macera, biyografi, aşk kitapları seçilebilir. Bu nedenle internet sitelerinden sonbahar kitapları tavsiyelerini dikkate alarak seçim yapmak yararlı olabilir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir