Su Tasarrufu Yapmanın Yolları

2 Tem

Suyun değeri, herkesçe biliniyor olmasına karşın çoğu zaman umursanmayan su sarfiyatı gerek nüfus artışından gerek dikkatsizlikten sürekli artıyor. Evlerde yapılabilecek su tasarruflarının çok çok küçük bir ölçekte olabileceği ve ne maddi gelir açısından ne de çevreyi koruma açısından bir fayda sağlamayacağı düşünülebilir ancak bilinçlenmek, en azından yakın çevreyi bilinçlendirmek ve bu anlamda sorumluluk sahibi olmak küçük sayılan etkilerin giderek büyümesine ve gözle görülür etkiler yaratılmasına yardım eder.

su tasarrufu
su tasarrufu

Su kullanan beyaz eşyaların neredeyse hepsi tasarruf sağlamak adına özel sistemler geliştirerek su sarfiyatını azaltmaya yardımcı olur. Evlerde çamaşırların, bulaşıkların elde yıkanmaları yerine makinelerde yıkanmaları hem maddi anlamda deterjandan ve sudan tasarruf edilmesine hem atık su miktarının azalarak arıtma işlemlerinin kolaylaştırılmasına hem de su kaynaklarının tüketimi konusunda önleyici bir yardımda bulunur. Bunun dışında halı yıkama gibi temizleme işlemlerinde yıkamacı ile anlaşmak halı yıkanacak yer arayışını ortadan kaldırdığı gibi vakitten, sudan ve deterjandan tasarruf edilmesine yardımcı olur.

su tasarrufu 2
su tasarrufu 2

Su Tasarrufu Neden Yapılmalıdır?

Çevreyi korumak gerekliliği yıllardır televizyonlardan, kamu alanlarındaki reklamlardan ve çok çeşitli yollardan sürekli aktarılan bir olgudur. Ancak insanların bir türlü gerçek eylemlere adım atmıyor oluşu, kendi çocukları için yaşanacak bir dünya bırakıp bırakamayacak oluşlarını iyice belirsizleştirir. Gelecek yıllarda, çevre koruma konusundaki siyasi politikaların ne yönde, ne derecede önemli olacağı belli değilken en azından çocukları bilinçlendirebilmek adına iyi birer örnek olmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir