Tiny House ile Farklı Bir Yaşam

26 Tem

Tiny House ile farklı bir yaşam tarzı oluşturma, günümüzde gün geçtikçe yaygınlaşan bir trend haline gelmiştir. Bizlerde bu yazımızda Tiny House ne demek olduğunuz ve bu akımın nasıl ortaya çıktığını genel anlamıyla ele alacağız. Siz de gezgin ruhlu biriyseniz ve bunu bir yaşam stili haline getirmek istiyorsanız Tiny House ile farklı bir yaşam tam da size göre.

Tiny House Nedir?

Tiny House nedir öncelikle bunu açıklayarak başlayalım. Şehrin kargaşasından ve gürültüsünden uzak, doğa ile iç içe, aynı zamanda bir ev olma özelliğini taşıyan Tiny House trendi, karavan ve ev arasında bir yaşam alanı olma özelliğini taşıyor. Daha çok tır konteynırından yapılan bu yaşam alanın içinde, mutfağından banyosuna tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız alanlar da mevcut. Bir ev inşa etmekten daha ekonomik olan bu yaşam alanları gezgin kişiler için muhteşem bir seçenek.,

Daha çok sadeliği ve minimalist yaşamı tercih edenler için, küçük boyutlu ve işlevli bir ev modeli olan Tiny House ile farklı bir yaşama erişmek mümkün. Kullanışlı olmasının yanında estetik görünüşte de olan bu yaşam alanları ile, bir kaplumbağa misali evinizle seyahat etmek de mümkün. Yaşam alanınızı farklı alanlarda deneyimlemek istiyorsanız tam size uygun diyebiliriz.

Türkçe ’ye küçük ev, mobil ev gibi farklı şekillerde çevrilen bu yaşam alanlarının ilk çıkışı 1970’lere dayanmaktadır.2008-2012 yılları arasında ekonomik krizinde, tüketim kültürünü ve ekonomiye karşı tepki amaçlı batıda yaygınlaşan bu ev tipleri, günümüzde bir yaşam stili halini almıştır. Bir kültür haline gelen Tiny House, bilinçsiz tüketime karşı sadeliği, doğayla iç içe sürdürülebilir, minimal bir dünyanın kapılarını size açıyor.

Tiny House Nasıl Yapılır?

Bu yaşam alanlarının yapımında her türlü olumsuz koşullara karşı tedbirli bir mimari kurmak çok önemli. Bu anlamda alanında uzman kişilerden bilgi almak sürecin ilerleyen zamanlarında aksaklık yaratmaması adına oldukça önemli bir konu. Tiny House nasıl yapılır, yapım aşamasında nelere dikkat edilmelidir, hangi malzemeler kullanılmalıdır, daha işlevsel nasıl kullanılabilir gibi konuların en doğru cevabını bu tarz yaşam stillerini kullanan kişilerin deneyimlerinden yola çıkarak yapılması en sağlıklı süreçtir.

Tiny House fiyatları evlerin büyüklüğüne, kullanılan malzeme tiplerine göre değişkenlik göstermektedir. Normal bir eve oranla daha ekonomik olan bu evler maliyetleri açısından sizi mutlu edebileceğini söyleyebiliriz. Gereksiz eşyalara yer vermeyeceğiniz bu alanlar sizi minimalist bir yaşama itiyor diyebiliriz.

Tiny House Özellikleri Nelerdir?

Başlangıçta bir girişim hareketi olarak ortaya çıkan bu akım, bir yaşam stili haline gelen Tiny House modelleri, genellikle 10 ile 30 metrekare arasında, ortalama 3500 kg kapasiteye sahip, plakalı ve ruhsatlıdır. Tekerlekli Tiny House modelleri römorka takılacak şekilde inşa edilmiştir. İçerisinde mutfağı ve banyosu olan bu ev modelleri tüm temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek özelliktedir. Kullanılan malzeme kalitesine göre ortalama ömrü ise 40 ila 60 yıl arasındadır.

Ülkemizde de gün geçtikçe rağbet gören Tiny House yaşam stiline, genellikle doğal güzelliği ile ilgi gören bölgelerde denk gelmişsinizdir. Sabit veya mobil tarzda kullanılan bu ev modelleri, dünyanın her yerinde birçok farklı mimarisiyle gün geçtikçe ağını genişletmektedir. Ekonomik sıkıntılar ve beraberinde doğal yaşama dönme arzusu bu ağı daha da genişletecek gibi duruyor. Genel anlamıyla Tiny House ile farklı bir yaşam ve süreci ile ilgili bilgi verdiğimiz bu yazının siz değerli okuyucularımıza, bu süreçte rehber olmasını umuyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir