Tıp Dünyasını İkiye Bölen Fitoterapi Konusu

20 Kas

Son zamanlarda tıp dünyasında tartışmalara yol açan dünyanın en eski doğal tıbbi uygulaması fitoterapi veya herbalizm, her halükarda göz önünde bulundurulması gereken bir gerçektir. Yine de doğal olan her şeyin hem hastalar hem de hekimler tarafından zararsız olarak algılanmaması gerekir. Bitkisel kaynaklı ilaç kullanımı binlerce yıllık bir geçmişe sahip olmakla birlikte bitkilerin doğal faydalarından istifade etmek, ancak doğru şekilde kullanılmaları ile mümkün olabilir.

fitoterapi
fitoterapi

 

Herbology veya botanik tıp olarak tabir edilen fitoterapi biliminde, belirli bir bitkiden elde edilen aktif bileşikleri standart farmakolojik ilaçlara göre göreceli olarak daha az işlem ile bitkilerin etkinliğini ve güvenliğini korumak amaçlanır. Fitoterapi de, seçilen bitkiler vücudun normal fonksiyonlarını güçlendirmeye ve vücudun kendini iyileştirmesine yardımcı olur.

fitoterapi faydaları
fitoterapi faydaları

 

Bitkilerin Sırlarını Çözen Fitoterapi

Her bitkinin özel şifreleri ve sırları vardır. Fitoterapi bilimi tıbbi ve aromatik bitkilerin sırlarını çözer, bitkilerin salgıladığı reçine, zamk, balzam gibi eksüdatları, uçucu yağları, ekstreleri, mum ve sabit yağları, mantar, alg ve likenleri hammadde olarak kullanarak, farklılaşmış formlarda hazırlanan bitkisel ürünler ile sağlığı korumak, hastalıkları iyileştirmek veya tedaviye yardımcı olmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir