Uyku Apnesi Belirtileri

17 Ağu

İlk başlarda kendini horlama ve uyku bozukluğu olarak gösteren uyku apnesi, oldukça ciddi bir hastalıktır ve tedavi edilmediği takdirde, ileriki yaşlarda kalp hastalığı başta olmak üzere birçok hastalığın habercisidir. Uyku apnesinin tedavisi artık günümüzde oldukça kolaydır. Çeşitli gelişmiş teknolojik aletler yardımıyla bu problem, kısa sürede tamamen ortadan kaldırılabilir.

Uyku Apnesi Belirtileri Dikkate Alınmalıdır

Genel olarak belirtileri; yorgunluk, uyku bozukluğu, aşırı sinirli olma, odaklanmada zorlanma, unutkanlık, depresyon ve şişmanlamadır. Ayrıca sürekli horlayan kişilerde de uyku apnesi olma ihtimali vardır. Genelde, sıradan bir insan hareketi olarak görülen horlama problemi, çoğu zaman önemsenmez ve bir sağlık sorunu olduğu düşünülmez.

uyku
uyku

Fakat özellikle kilolu kişilerin uyku esnasında yaşadıkları ve çevrelerini rahatsız edecek derece yüksek sesle horlamaları, uyku apnesinin en sık görülen belirtilerinden biridir ve bu yüzden ciddiye alınması gereken bir durumdur.

uyku apnesi
uyku apnesi

Uyku apnesinin en sık görülen belirtisi ise, uyku sırasında ara ara solunumda zorluk yaşanması ve solunumun kısa sürelerle durmasıdır. Bu yüzden hasta uykuda olduğu için bir hastalığı olabileceğini fark etmez ve bu belirtileri görmek de hastanın uyku sırasındaki tepkilerine şahit olan yakınlarına düşer.

uyku apnesi belirtileri
uyku apnesi belirtileri

Ayrıca bu tarz belirtiler çok yoğun ve kısa aralıklarla yaşanmadığı için hastalar, bu durumun farkında olmaz ya da geçiştirirler. Fakat belli bir zaman dilimine yayılan bu belirtiler dikkate alınmalı ve en kısa sürede doktora giderek tedaviye başlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.