Uzay Çağı Nedir?

31 Mar

Uzay çağı; 1957 yılında Sovyetler Birliği tarafından fırlatılan yapay uydu Sputnik 1’in inşası ve yörüngesine oturması ile başladı. Çeşitli teknolojilerin kombinasyonu bir dönem geliştirildi. Dünyanın ilk yapay uydusu Sputnik 1, 83 kilogram ağırlığında ve 98.1 dakika boyunca dünyanın yörüngesinde dönüyor. Uzay çağı olarak da bilinen Sputnik 1’in lansmanı, siyasi, bilimsel ve teknolojik gelişimde yeni ilerleme dönemi başladı. Uzay çağının özelliklerinden biri, genellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği arasında yaşanan, yeni teknolojilerin hızlı gelişimi ve uzayda başarı için yarışmasıdır. Roket teknolojisi, malzeme bilimi, bilgisayar ve diğer alanlarda çok hızlı bir gelişme yaşandı. Elde edilen yeni teknolojilerin çoğu, uzay dışındaki diğer alanlara da yan ürünler olarak yansıtıldı. Sovyetler Birliği, dünyanın ilk yapay uydusunu uzaya gönderdi ve bu, Amerika Birleşik Devletleri’nde kısa bir paniğe neden oldu. Bazıları Sovyetler Birliği’nin uzaya atom bombası attığını düşünüyordu. Ancak daha sonra bunun barışçıl amaçlarla yapıldığını anlaşıldı. Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri ilk uydusunu Şubat 1958’de uzaya fırlattı. Böylece uzay hakkında olan bir rekabet ortamı oluşmaya başladı.

Uzay Çağı Nedir

Yirminci Yüzyılda Neler Oldu?

Birinci Dünya Savaşı ve İkinci Dünya Savaşı ardından Sonra soğuk savaş yaşanmıştır. Savaş, insanlık tarihinde her zaman var olmuştur. 21. yüzyıla birçok icat ve keşfe tanık olduk. Güneş sistemimize ek olarak, neredeyse her gün yeni bir gezegen keşfediliyor. Mars’ta birden fazla aktif gezginler var. Uluslararası Uzay İstasyonu büyüyor gelişiyor. Konvansiyonel roketlere ek olarak, yeni uzay aracı hala geliştiriliyor.

Uzaya gönderilen ilk uyduya Sputnik 1 denir. Bu kelime Rusça’da uydu anlamına geliyor. Sputnik 1, Sovyetler Birliği tarafından dünyadan yüzlerce kilometre uzakta oval bir yörüngeye yerleştirildi. Geçen yazın yumuşak ışığında Sovyet uyduları çıplak gözle görülebiliyordu. Sputnik 1 ve yörüngedeki yoldaşları, güneş ışığı altında hızla hareket eden parlak yıldızlar gibi parlıyor. Sputnik 1’in sinyali her medeni ülkenin radyo istasyonlarında yayınlanmıştır. NBC spikeri yeni bir dönemin başladığını duyurdu ve duyduğunuz ses eskiyi yeniden sonsuza kadar ayırır demiştir. Sputnik 1’in yörüngesi sadece uzay çağını başlatan bir olay değildi, aynı zamanda Soğuk Savaş döneminde dünyanın dengesini ve tüm şiddet eylemlerini değiştirdi. Günümüzde bunun yankıları devam ederken aynı zamanda başka birçok gelişmeni yaşanmasına da katkıda bulunmuştur. Günümüzde birçok büyük ülke uzay hakkında araştırmalar yaparak kendini bu konuda geliştirme yarışına katılmışlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir