VPN Nedir?

29 Mar

İnsanlar her zaman mahremiyete önem vermiş ve bunu korumak adına adımlar atmıştır. İnternetin hayatımıza girmesinin ardından mahremiyet kavramı da değişmeye başladı. Artık herhangi bir kişi hakkında farklı bilgileri kolayca edinebiliyoruz. Bu durum interneti kötü amaçlarlar kullanan kişiler için çok büyük bir avantaj.

İnternette gezinirken arkamızda izler bırakırız. Bu izlerin sebebi sahip olduğumuz IP numarasıdır. VPN olarak isimlendirilen yapı tam da bu aşamada devreye girer. VPN nedir diye soracak olursanız bunu size en basit haliyle açıklayalım.

“Virtual Private Network” kelime grubunun kısaltılması olan VPN sanal özel ağ anlamına gelmektedir. İnterneti kullanırken kendi IP’nizi gizlemenizi ve farklı bir IP üzerinden internete bağlanmanızı sağlamaktadır.

VPN Nedir

VPN Ne İşe Yarar? Neden Kullanılır?

İnternet kullanıcılarının her zaman karşısına çıkabilen VPN programları insanlarda merak uyandırmaktadır. İnsanlar bir yandan VPN nedir sorusunun yanıtını ararken bir yandan da bu sistemin ne işe yaradığını merak eder.

VPN üç farklı amaçla kullanılabilir. Bunların ilki yasakları ve kısıtlamaları delmektir. Avrupa da dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde sitelere bazı erişim engelleri gelir. Ülkemizde bunun oranı oldukça yüksek olduğundan birçok internet kullanıcısı erişime yasaklanan sitelere giremez. VPN ile IP adresiniz farklı bir ülke üzerinden gözükeceğinden bu sitelere girmeniz de mümkün olacaktır.

Herhangi bir indirme ücreti ödemeden film, dizi ya da müziklerin indirilmesi illegal bir işlemdir. Bazı durumlarda bu işlemler yasaklanırken bazen cezalandırılır. Bu sorunların yaşanmaması için de VPN kullanılabilmektedir.

İnsanların VPN nedir sorusunu bu kadar fazla sormasının bir sebebi de gizlilik ihtiyacıdır. Bazı şirketler kendi içerisinde gerçekleştirdikleri yazışmalar ya da yaptıkları işlemlerin tespit edilememesini ister. Bu durumda da VPN kullanımı gerekli olur. Ayrıca takip edilme ve izlenme paranoyası içerisinde olan kişiler için de VPN en iyi seçenektir.

VPN Nasıl Kullanılır?

VPN kullanımı üç farklı şekilde gerçekleşebilmektedir. İlk olarak VPN uygulaması olarak hizmet veren uygulamaların indirilip yüklenmesi seçeneği değerlendirilebilir. Mobil cihazlara ya da bilgisayarlara indirilen uygulamaların çalıştırılmasının ardından IP adresi değişir ve rahatlıkla internette hareket edilebilir.

İkinci bir seçenek ise bir uzantı olarak VPN indirilmesidir. Tarayıcılara eklenen VPN uzantıları aktif edildiğinde rahatlıkla istenen adreslere giriş yapılır. Tarayıcı üzerinden tek bir tuşla açılıp kapatılabildiğinden son derece kullanışlı bir yapıdır.

Son seçenek olarak VPN sitelerinin de kullanımı mümkündür. VPN nedir araştırması yaparken de karşınıza çıkacak olan bu siteler ile dilediğiniz adrese arkanızda iz bırakmadan girebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir