Vücudunuzun Su Tutmasını Engellemek İçin Yöntemler

19 Ara

Vücudunuz ödem tutmaya çok müsait ise o halde yanlış yaptığınız şeyler var diyebiliriz. Bunun da en başında elbette yediklerinizin ve içtiklerinizin yanlışlığı olacaktır. Vücutta ödem neden olur diyorsanız bu yazımız sizlere yardımcı olacak.

Hamilelik Döneminde Vücutta Ödem Olması

Hamilelik sırasında vücudunuzun ödem tutması sizleri çok korkutmasın. Hormonlarınızın ani değişimi bunlara neden oluyor ve doğum sonrasında bu şişliklerin hemen indiğine tanık olabileceksiniz. Dolayısı ile doktorunuz eşliğinde bir beslenme yaşamıyorsanız hamilik sırasında lütfen herhangi bir ödem çayı ya da ödem attıracak hareketlerde ve beslenmede bulunmayınız.

tuz tüketimi
tuz tüketimi

Tuzdan Kaçının

Eğer vücudun çok su tutuyor diyorsanız bunun en önemli nedeni tuz tüketiyor olmanızdır. Vücutta ödem tutam yiyeceklerin başında tuz geliyor. Çok az ya da hiç kullanmayarak tuzsuz hayata geçiş yapabilirsiniz. İlk zamanlar alışamıyor olsanız da sonrasında çok rahat ettiğinizi görebileceksiniz.

Magnezyum Tüketimini Arttırın

Vücutta ödem olmasının nedenlerinden biri de magnezyum azlığı oluyor. Dolayısı ile her gün günde 3 adet ceviz yemek ya da magnezyum içerikli gıdalar yemek sizlere yardımcı oluyor olacak.

B6 Vitamini

Vücudunuzda b6 vitamini azaldıysa da ödem artması meydana gelebilir. Düzenli olarak kan tahlili yaptırarak baktırabilirsiniz.

vücutta ödem
vücutta ödem

İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durunuz

İşlenmiş gıdalardan yani abur cuburlardan ve paketli olan her şeyden kaçınınız.

Düzenli Hayat

Özellikle düzenli uyku ödemlerinizi azaltıyor olacak. Fazla uyumak ya da az uyumak vücutta su tutulmasının başlıca nedenlerinden biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir