Yolların Canlı Güvenliği: Mobese

26 Kas

Mobese ( Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu), 2007 yılından bu yana kurulan ve Türkiye’nin 81 ilinde bulunan bir sistemdir. Tüm illerde bulunan Mobese sistemleri insan hayatı için kayda değer nitelikte önem taşır ve şimdiye kadar tasarlanan sistemlerin en iyileri arasında yer alır. Kullanılmaya başlandığı günden itibaren güvenlik açısından ülkeyi bir adım daha ileri taşımış ve daha disiplinli bir düzenin oturmasını sağlamıştır. Suç ve suçluya müdahale eden güvelik güçlerinin en büyük yardımcısı olan Mobese kameraları, günümüzde pek çok suçun aydınlanmasında ve suçluların en kısa zamanda yakalanmasında önemli bir rol oynar.

mobese kamerası
mobese kamerası

 

Emniyet güçleri ve toplum için hayati önem taşıyan Mobese kameraları, herhangi bir suç işlenme durumunda özellikle hırsızlık ve araba kaçırma vakalarında güvenlik güçlerinin en büyük yardımcısıdır. Araba ile kaçan bir hırsızın Mobese kameraları tarafından görüntülendikten sonra kaçma ve yakalanmama durumu neredeyse yoktur. Çünkü Mobese’ye yakalanan aracın nerede olduğu saniyeler içerisinde tespit edilir ve güvenlik güçleri en kısa zamanda buraya intikal eder.

Mobese Görüntüleme Sistemi

Görüntüleme sistemi eş zamanlı olarak kameralar tarafından elde edilen görüntülerin, birer delil niteliğinde saklanmasını ve herhangi bir acil durumda incelenerek geçmiş hakkında verilere sahip olmasına yardımcı olur.

mobese kutusu
mobese kutusu

 

Mobese kameraları genel olarak halkın çok olduğu ve suç oranının daha yüksek olduğu bölgelere yerleştirilir ve bu bölgeler güncel olarak takip edilerek elde edilen görüntüler ana merkezde kaydolur. Özellikle Türkiye’nin en çok olay yaşanan ili olan İstanbul’da Mobese kameraları yoğun olarak bulunur. Bu ilde yaşanan olayların büyüklüğünün belirlenmesinde, gelişmelerin yakından izlenmesinde ve olayların ciddiyetine göre güvenlik güçlerinin arttırılmasında Mobese kameraları ciddi bir yere sahiptir. Her geçen gün sayısı arttırılmaya çalışılan İstanbul’da, 400 adet Mobese kamerası mevcuttur ve bu kameralar ile güvenlik desteklenmeye çalışılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir