Yumurtanın Sarısını Bozmadan Ayırmanın Pratik Yolu

14 Mar

Yumurta birçok öğünde kullanılıyor. Sabah kahvaltısında, yemeklerin içerisinde ve hamur işlerinde yumurta vazgeçilmezdir. Poğaça yapımından tutun pasta yapımına kadar birçok hamur işinde yumurta kullanılır.

yumurta
yumurta

Yumurta sarısı ile beyazı bozmadan ayırmak her yemek yapan kişinin problemi oluyor. Özellikle bozmadan ayırmak oldukça güçtür. Pratik yolunu bilmeden ayrılmaya çalışılan yumurta sarısı çoğu zaman hüsranla sonuçlanıyor.

yumurta pişirme
yumurta pişirme

Yumurtanın Sarısı Nasıl Ayrılır?

Yumurta sarısı ile beyazını kolaylıkla ayırmak için lazım olan ilk gereç bir pet şişedir. Ufak su şişeleri yumurta sarısını beyazdan ayırmak için pratik bir gereç oluyor.

yumurtanın sarısı
yumurtanın sarısı

Yumurta sarısını beyazından ayırmak için öncelikle yumurta bir tabağa kırılır. Akabinde su şişesinin içerisindeki havanın dışarı çıkması için su şişesi sıkılır. Bundan sonra işlem basit bir şekilde devam eder. Su şişesini yumurtanın sarısına yaklaştırılır. Vakum etkisiyle yumurtanın sarısı şişenin içine çekilir. Şişenin içine çekilen yumurta sarısı başka bir tabağa bırakılır. Sonuç olarak yumurtanın sarısı düzgün bir şekilde ayrılmış olacaktır. Bu şekilde rahatlıkla yumurtanın sarısı beyazından ayrılır.