Uzun Yaşamanın Sırrı

12 Mar

Ülkemizde yaşam sınırlarına baktığımızda, sınırın gerilerde olduğunu görürüz. Özellikle doğu bölgelerinde bu oran biraz daha geriye gelir. Yaş olarak baktığımızda, 80 yaşı görenlerin sayısı doğu bölgelerinde oldukça düşüktür. Bu oran batıda biraz daha yukarılarda seyrediyor. Arada bu farkın olması, hayat standartlarıyla ölçüleceği gibi, bireylerin beslenme düzeyleriyle de açıklanabilir.

uzun yaşamak
uzun yaşamak

Spor ve Sağlıklı Beslenme

İskoçya’da yaşayan ve şuan 109 yaşında olan Jessie Gallen uzun yaşamanın sırrı hakkında bilgiler verdi. Bazı bilgiler klişe olarak görülebilir ancak dinlemekte ve tavsiyeleri hayata uygulamakta fayda var. Bu tavsiyeler, daha sağlıklı bir ömrü ortaya çıkarmış görünüyor, buradan bizlerin de alacağı bazı dersler olduğunu kabul etmeliyiz.

spor yapmak
spor yapmak

Gallen özetle şunları tavsiye ediyor, spordan asla vazgeçmeyin, her sabah düzenli olarak egzersizlerinizi yapmaya özen gösterin, sağlıklı beslenmeyi de ihmal etmeyin, özellikle yulafı bol bol tüketin. Sözlerine şöyle devam ediyor, kendisi için erkeklerden uzak durduğunu belirtiyor. Bu son sözü belki kimileri yapamaz ama uzun yaşamanın sırrı noktasında erkeklerden uzak durmanın da gerçekleri ortada. Şaka bir tarafa, sağlıklı beslenmek ve spor yapmak, daha uzun ömürlerin ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır.

beslenme
beslenme