Sıcaklarda Soğuk Çorbalar

27 Eyl

Her yerde sıcaklığın 45 dereceye yaklaştığı şu günlerde insan ne yiyeceğini bilemiyor. Zaten hep soğuk ve sulu besinler aranıyor. Yani sıcağa uygun soğuk çorbalar içmek  bugünlerde değişik bir seçenek olabilir. Karpuzlu soğuk çorba çok kolay tarifi ve lezzeti ile ideal gözüküyor.

çorba
çorba

Karpuzun çekirdeklerini çıkarıp blenderde püre haline getiriyorsunuz. Sonra bu püreye su, tozşeker ve yoğurt ekleyerek iyice karıştırıyorsunuz. Bardaklarda servis yapabilirsiniz, servis yaparken üzerini nane ile süsleyebilirsiniz, içine küp şeklinde kesilmiş karpuz ilave edebilirsiniz. Sıcaklarda soğuk çorbalar menüsüne iyi bir örnek olabilir.

İspanya’dan Gaspacio

Ama soğuk çorba deyince İspanya’dan Gaspacio tarifini vermeden olmaz. 5 domatesi,2 salatalığı, 1 adet soyulmuş kuru soğanı, 1 kırmızı biberi, 3diş sarımsağı ve 4 su bardağı ufalanmış ekmek içini blendera aktarıp karıştırın. Bir ipucu olarak et suyu tableti de ekleyebileceğinizi belirtelim. Oluşan püreyi çorba kasesine dökün. Su, tuz, karabiber ve sirke ekleyip iyice karıştırın.

soğuk çorba
soğuk çorba

Son olarak bir çay bardağı suda salçayı ezin ve biraz zeytinyağı ile beraber çorbanıza ekleyin. Maydanozlarla süslerseniz daha hoş görünecektir. Annelerimizin eskiden beri yaptığı soğuk ayran aşı da bu listeye dahil edilebilir. Hafif bir çorba, taze sebzelerden yapılmış bir salata ve bol bol su yaz günleri için en sağlıklı beslenme biçimi olarak duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir