Adil Kullanım Kotası Ne İşe Yarar?

27 Nis

Adil kullanım kotası demek olan download kotası bir başka deyimle indirme kotası olarak da tanımlanır. Adil kullanım kotası işleyişini yaparken internet hızının altyapı hatlarından, bant genişliklerinden ve sunuculardan etkilenir. Servis sağlayıcıları internetin herkes tarafından adil kullanılması için internet hızına belirli sınırlama getirir.

internet
internet

Adil Kullanım Kotası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yükleme durumunda belirli sınıra ulaşan internet paketi, sınırı aştığı zaman internet hızı düşer. Bu durum otomasyon servis sağlayıcısı içinde bulunan altyapılar tarafından takip edilir. Sınıra ulaşınca sistem harekete geçer ve internet hızına otomatik müdahale eder. Adil kullanım kotası içinde bulunan internet paketinizin hızının hangi noktada düşeceği satın alınan internet paketiyle ilgilidir.

Kota ise servis sağlayıcılarının belirlediği fatura günü sıfırlanır ve her fatura dönemine kadar yenilenir. Adil kullanım gece uygulaması ise BTK uygulaması çerçevesinde yapılmayacaktır. 02-00 ve 08-00 saatleri arasında adil kullanım indirimler faturaya yansıtılmayacaktır.

adil kullanım kotası
adil kullanım kotası

Adil kullanım kotası olmayan paketler bulunur. Ülkemizde ise uygulanan kurumsal internet paketlerinde adil indirim kotası indirimi bulunmaz.

Oyun ya da film yüklemelerini gece 02,00 den sonra yaptığınız zaman adil kota indiriminden belirli ölçüde yararlanırsınız. Adil kullanım kotası sorgulama işlemlerinizi internetten düzenli olarak takip edebilirsiniz. Kota uygulamalarının negatif etkilerini minimize etmek için bazı uygulamalara sınırlandırma getirmeniz de gerekebilir. İndireceğiniz oyun ya da filmleri belirli sayıda da tutabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir