Bebeklerin 3-6 Aylık Dönemde Bedensel Gelişimleri

27 Oca

Bebeğiniz ilk üç ayını arkada bırakırken bedensel olarak da gelişimi gün geçtikçe artar. Bu dönemden sonra bebeğiniz ile geçireceğiniz vakitlerde yanından ayrılmanız gerektiğinde onu en güvenli olabilecek şekilde bırakmak onun genel sağlığı ve olumsuz durumların yaşanmaması için alınacak olan en önemli önlemdir.

bebekler
bebekler

Bebeklerin 3-6 Aylık Dönemdeki Bedensel Gelişimleri Nelerdir?

  • 3-6 aylık dönem içinde olan bebeğinizin bedensel gelişimde gözlemleyebileceğiniz nesneleri kavrayarak onları ağzına götürebildiğidir. Bu durum ona zarar verebilecek olan nesneleri de içine aldığından dolayı, bebeğinizin etrafında olan tüm nesneleri dikkatli seçmeniz gerekir.
  • Bebeğinizi bu dönemde en çok mutlu eden ise bir elinden diğer eline nesneleri yer değiştirme yetisine kavuşmuş olmasıdır.

 

  • Altıncı aya yaklaşırken ellerinin yardımı ile desteksiz oturmaya çalışırlar. Bu durum da kimi zaman kendilerine zarar verebileceklerinden kısa süreliğine dahi yalnız bıraktığınız bebeğinizi en güvenli alanda bırakmanızdır. Yüksek kanepe ya da buna benzer yerlerden düşme tehlikesi yaşayabilir.
  • Bu dönem içinde sırtından karnına ve karnından sırtına doğru yuvarlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir