Böbreklerin Önemi

3 Şub

Tüm vücut için sağlıklı beslenme ve su tüketimi oldukça önemlidir. Böbrekler için de sıvı tüketimi oldukça büyük bir önem taşır. Çünkü vücudun en çalışkan organlarından biri olan böbrekler, susuzluktan etkilenir ve bu durum böbrek yetmezliğine kadar gidebilir. Bu nedenle böbreklerin korunması için uzmanlar tavsiyelerde bulunmuşlardır.

böbrek
böbrek

Böbrekler İçin Tavsiyeler

İnsanların özellikle sıcak havalarda günde 2,5-3 litre arası su tüketmesi gerekir. Sıvı kaybının çok olduğu durumlarda, kan dolaşımının sağlığı ve tansiyon düşüklüğünün önlenmesi için böbrekler su tutuyor. Böylece idrar miktarı azalıyor ve daha yoğun bir hal alıyor. Bu durumun sıklıkla olması böbrek taşına veya idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabiliyor. Ayrıca çok tuzlu beslenmek, tansiyonun yükselmesine, ödeme ve ilerleyen zamanlarda da böbrek rahatsızlıklarına neden olabiliyor.

böbrekler
böbrekler

Günde tüketilmesi gereken 2-3 gram arası tuz miktarını aşırı düzeyde aşmamak, kişilerin daha sağlıklı bir yapıya ve böbreklere sahip olmasını sağlıyor. Böbreklerin sağlığı için göz önünde bulundurulması gereken diğer hususlar ise şöyledir: Egzersiz yapmak, meyve suyu içmek yerine meyve yemek, sigara ve alkolden uzak durmak, beyaz ekmek yerine esmer ekmek tüketmek, doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmamak. Bu gibi durumlara dikkat edildiği, sağlıklı ve düzenli beslenildiği takdirde böbrek sorunlarını en aza indirmek mümkün oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir