Hamilelikte Su Tüketimi

4 Şub

Anne adayları hamilelik dönemlerinde kesin olarak beslenmelerine dikkat ettikleri gibi su tüketimlerine de aynı oranda dikkat etmeleri gerekir.  Hamilelik döneminde su tüketimi hem anne açısında hem de bebek açışından çok önemlidir. Bir anne adayı günlük ortalama 2 buçuk, 3 litre oranında su tüketiminde bulunmalıdır, bu seviye yaklaşık 12-13 bardağa tekâmül eder.

su
su

 Günlük Su Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır

Anne adayları hamilelik süresinde yanları su taşımalı ve su taşımak için kullandıkları ürün cam şişe olmalıdır. Özellikle yaz aylarında terlemeden kaynaklı olarak su kaybı çok fazla olduğu için yaz aylarında günlük tüketilmesi gereken su miktarının birkaç bardak üzerine çıkılmasında hiçbir sorun yoktur.

su içmek
su içmek

Bazı anne adayları hamilelik dönemi öncesinde kahve ve çay gibi alışkınlıklarını sürdürerek su tüketiminden kaçınmaktalar. Bu durum gerek anne adayı gerekse de çocuk için zararlıdır. Anne adaylarının su tüketimini yeterli yapıp yapmadığı düşüncesi hakkında fikir veren durum ise idrardır. İdrarın koyu renkte olması su tüketiminin yetersiz olduğunu gösterirken, idrar rengini açık olması ise su tüketiminin yeterli olduğunu göstergesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir