Bunları Biliyor musunuz?

26 Eki

İnsanların gözünden kaçan ya da yanlış bildiği birçok şey var. Birçok bilgi aslında yanlıştır. Size bunları biliyor musunuz sorusuna cevap olabilecek birçok şey sunulabilir. Mesela herkeste şu yanılgı var. Köpekler siyah beyaz görür. Bu tamamen yanlış bir bilgidir. Köpeklerde bizler gibi renkli görürler ama göz yapılarından dolayı insanlar kadar parlak göremezler. Biraz daha sönük görürler.

fare ve peynir
fare ve peynir

Fare Ve Peynir Yanılgısı

Bu konuda en büyük yanılgı fare ve peynir ilişkisidir. Çizgi film ve buna benzer gösterimlerden dolayı insan algısında hep farelerin peynir sevdiğine dair bilgiler var ama bu tam anlamıyla yanlıştır. Fareler peynirden nefret eder. Burunları keskin olduğundan dolayı kokusundan rahatsız olur ve hoşlanmaz. Onların sevdiği şey tatlı meyvelerdir.

peynir
peynir

Herkes bilgisayarından sildiği dosyanın tamamen silindiğini düşünür. Bu da büyük yanılgılardandır. Dosyanızı geri dönüşüm kutusundan silseniz bile tamamen silinmiş olmaz. Üzerine yeni yazılım yüklenmediği sürece dosyalar bir yerde paketlenmeyi bekliyor haldedir. Biraz kafa yorar ve de uğraş gösterirseniz eğer sildiğiniz dosyaları geri getirebilirsiniz.

One Reply to “Bunları Biliyor musunuz?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir