Çamaşır Makinesi Temizliğinin Püf Noktaları Nelerdir?

2 Haz

Vazgeçilmez eşyalardan birisi çamaşır makineleridir. Çamaşırların tertemiz olmasını sağlayan bu beyaz eşya olmadan günümüzde artık bir hayat düşünülemez olmuştur.

Çamaşır Makinesi  Satın Alırken Dikkat edilecek Konular

Çamaşır makinesi üreticileri çok geniş ürün seçenekleri ile tüketicilerin karşısına çıkmaktadırlar. Bu kadar farklı ürün arasından size uygun olan çamaşır makinesine karar vermek kolay olmayacaktır.
Önce nasıl bir makineye ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Kalabalık bir aile iseniz makineyi daha sık çalıştıracağınızı unutmayın. Yalnız yaşayan bir kişi iseniz, sizin belki daha çok kısa programlı bir makineye ihtiyacınız olacaktır. Makineyi yerleştireceğiniz alanı da göz önünde tutmanız gerekecektir

Çamaşır Makinesi Kullanımında Dikkat Edilecek Konular

Çamaşır makinesinin kurulumu ve kullanımı kılavuzları mutlaka dikkatlice okunmalıdır. Çamaşır makinesinde uygun deterjanlar kullanmak, kireç önleyici gibi üreticilerin tavsiyelerine uygun biçimde hareket etmek makinenizin ömrünü uzatacaktır. Makinenin tam kapasiteyle ve verimli şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Bunun sonucunda tertemiz yıkanmış çamaşırlarla karşılaşacaksınız.

Adım Adım Çamaşır Makinesi Temizliği

Çamaşır makinesi temizliğini iki ana başlıkta incelemek gerekir. Birincisi günlük beyaz eşya yüzey temizleme işlemidir. Yani diğer beyaz eşyalarının yüzeylerini temizlerken çamaşır makinesinin de temizliği rutin olarak yapılmalıdır. İkincisi ise daha derin temizlik işlemidir. Bu derin ve ayrıntılı temizlik işlemini ayda bir kez yapmakta yarar vardır. Çamaşır makinesi temizliğinde izlenecek yolu adım adım anlatalım:
– Çamaşır makinelerindeki kirler gözle görülemeyecek yerlerde birikirler. Düzenli temizlik yapılmazsa yıkanan çamaşırların bile kötü kokmasına sebep olabilir.
– Temizlik  ürünleri arasında çamaşır makinesi temizliğine özel ürünler vardır. Bu kimyasal ürünleri satın alarak makinenizi kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Genellikle makine boş çalıştırılarak yapılan bir temizleme yöntemidir.
– Fakat evde bulunan basit malzemelerle de çamaşır makinenizde derinlemesine temizlik sağlayabilirsiniz.
– Makinenin deterjan ve yumuşatıcı bölümlerini temizlemek için sirke ve su kullanabilirsiniz. Yarım litre sıcak suyu bir bardak sirke ile karıştırın. Karışımı spray şişeye doldurun ve deterjan gözüne sıkın, biraz bekleyin ve sonra süngerle güzelce silip temizleyin.
– Çamaşır makinenizin iç temizliği için ise 2-3 yemek kaşığı tuzu 1 bardak sirke ( beyaz sirke daha iyi olur, ancak üzüm ya da elma sirkesi de kullanılabilir) ile karıştırıp deterjan bölümüne koyun. Makinenizi içi boş olarak 90 ya da 60 derecede yıkayın.
Çamaşır makineniz temizlenecek çamaşırlarınız da pırıl pırıl olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir