Camiler ve Dekorasyon

6 Tem

Kültürümüzde camilerin yeri bir başkadır. Camilerin dekorasyonuna çok özen gösterilir ve birçoklarımız için huzur veren mekânlardan bir tanesidir. Tarih boyunca camiler inşa edilirken, belirli bir mimari stil kullanılmasının yanı sıra, iç ve dış dekorasyonu da özenle tasarlandı.

Camiler ve Dekorasyon
Camiler ve Dekorasyon

Temel olarak cami dekorasyonu için kullanılan parçaların hepsi, dekoratif parçalardır. Bu parçalar; minber, mihrap, vaaz kürsüsü, mahfil, rable, alem, cami kapıları, kubbe, mahya gibi parçalardır. Bu parçalardan bazıları, ahşap oymacılığı ile üretilirler.

Cami Dekorasyon Parçaları

Minber; imamların, cuma ve bayram hutbelerini okudukları basamaklı ve yüksek platformalardır. Genel olarak ahşap işçiliği ile yapılırlar.

Camiler ve Dekorasyon
Camiler ve Dekorasyon

Mihrap; Camilerde bulunan ve kıble yönünü gösteren içyapılardır. Genelde mermer ile kaplanırlar ve cami inşası ile birlikte yapılırlar.

Mahfel; etrafı parmaklıklar ile çevrili genellikle perde ile örtülen yerden yüksek ve ahşap işçiliği ile imal edilen yerlerdir. Bu katlar genellikle bayanların ibadetine ayrılan yerlerdir.

Rable; diğer bir adı da alemdir ve minarelerin tepelerine monte edilen, hilal şeklindeki aksesuarlardır. Genel olarak prinç madeninden yapılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir