Güzellik ve Altın Oran

8 Tem

Doğada keşfedilen bu oran, adeta güzelliğin ve mükemmelliğin ölçüsü olarak kabul edilir hale geldi. Estetikte altın oran; yüz ve vücut hatlarının, birbirlerine olan oranı olarak tarif ediliyor. Normal şartlarda, bazı insanlarda doğal olarak bulunan bu oran, günümüzde estetik ameliyatlarda kullanılmaya başlandı.

Yüz Estetiği ve Altın Oran

Aslında her insanın tutkusu olan güzellik, uğruna çok şey harcanan bir kavram. Gözler, burun, kaşlar ve dudakların birbirlerine olan mesafelerinin uyumu, ideal güzelliğin tarifi olarak, estetik ameliyatlarda da kullanılmaya başlandı.

estetikte altın oranı
estetikte altın oranı

Yüz kısmının, boyun genişliğine oranı, dudağın ve kaşların birleşim yerlerine oranı, burun ve boynun, yüz kısmının boyuna, çene ucunun, kaşların birleşim yerlerine oranı ve daha birçok oran, örnek olarak verilebilir.

estetikte altın oranı
estetikte altın oranı

Bazı insanlarda; büyük çeneler, uzun burunlar, çökük yanaklar gibi orantısızlıklar rahatsızlık yaratır. Bu durumlardan muzdarip olan insanlar, günümüzde plastik cerrahinin gelişmesi ile beraber, durumlarını düzeltmeye çalışırlar. Aslında farkında olmadan, mükemmel altın oranı yakalamaya çalışırlar.

estetikte altın oranı
estetikte altın oranı

Estetik ameliyatlar da ve altın oran olarak en çok tercih edilen ve düzeltilmesi istenen organ, burundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.