Cep Telefonu Pilinizin Ömrünü Nasıl Uzatabilirsiniz

17 Ağu

Cep telefonunuzu her akşam şarj etmekten bıktınız mı? Telefonunuzun pilini daha uzun süre kullanabilmeniz için bazı ip uçları ve hileler önereceğiz.

Konum Hizmetlerini ve GPS’i Özenli Kullanın

Bir başka büyük pil tüketici, konumunuzu izlemek için GPS, Wi-Fi ve mobil verileri kullanan uygulamalardır. Kullanıcı olarak, uygulamaların konum hizmetlerine erişimin kaldırabilir ay da ne kadar güç kullandıklarını saptamak üzere seviyeleri ayarlayabilirsiniz (Android’te). Ayarlar > Konum’da, ihtiyacınız olduğunda yüksek hassasiyeti ya da olmadığında pil tasarrufunu seçebilirsiniz.

şarj süresi
şarj süresi

Uygulamaları Fonda Açık Bırakmayın

Çoklu görev (bir seferde birden fazla uygulama çalıştırabilme) güçlü bir akıllı telefon özelliğidir. Aynı zamanda çok fazla enerji kullanır çünkü çalıştırdığınız her uygulama telefonunuzun işlemci döngüsünün bir parçasını kullanır.

Titreşimi Kullanmayın

Telefonunuzun gelen aramalarda bir zil sesi çalmak yerine sizi titreşimle uyarmasını mı tercih ediyorsunuz? Bu eğilimi anlıyoruz; maalesef, titreşim bir zil sesi çalmaktan daha fazla güç kullanır. Ne de olsa, bir zil sesi sadece telefonunuzun hoparlöründeki bir zarı ses çıkarmaya yetecek kadar titreştirir. Aksine titreşim motoru, telefonunuzun olduğu gibi sarsılması için küçük bir ağırlığı döndürür. Bu işlem çok daha fazla güce mal olur. Eğer sesle rahatsız edilmek istemiyorsanız, bütün bildirimleri kapatmayı ve telefonunuzu yeni bir arama geldiğinde görebileceğiniz şekilde gözünüzün önünde tutmayı düşünün.

pil ömrü uzatmak
pil ömrü uzatmak

Gerekli Olmayan Bildirimleri Kapatın

Neredeyse her uygulama, güncellemeleri, haberleri, mesajları ve diğer bilgileri internette araştırmak için anket yapıyor. Uygulama bir şey bulduğu zaman, ses çıkarabilir, ekranınızı aydınlatabilir ve bir mesaj gösterip LED ışığınızın yanmasına neden olabilir ya da bütün bunların tümünü yapabilir. Bütün bunlar enerji tüketir. Muhtemelen yeni mesajlar ve cevap verilemeyen aramalarla ilgili bildirimleri kapatmak istemeyebilirsiniz ama gereksiz bildirimleri kapatmak pilinizin birazcık daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır ve gün boyu amaçsız bir şekilde dikkatinizin dağılmasına engel olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir