Ruh Sağlığı İçin Bitki Çayları

19 Ağu

Beden sağlığı kadar ruh sağlığına da önem göstererek bir bütünlük yaratmak gerekir.  Ruh sağlığının bozulması sonucunda depresyon, uykusuzluk, sinirlilik, unutkanlık ve daha birçok rahatsızlık baş göstermeye başlar. Aynı zamanda bedensel olarak da baş ağrısı, mide ağrısı ve buna benzer birçok rahatsızlığın oluşmasına sebep olur.

lavanta sakinleştirici
lavanta sakinleştirici

Ruh sağlığını koruma ve stresinize atmak için öncelikle mutlaka kendinize zaman ayırın. Teknoloji çağında olduğumuz şu zamanda yalnız kaldığınız zamanda internet başında durmak ruhsal açıdan bir dinleme ve kendiniz ile yalnız kalmak anlamına gelmiyor. Bunun için sessiz sakin bir ortamda bir süre dinlenmeniz fayda sağlar. Bu dinlemeden maksimum fayda elde etmek için bazı bitki çaylarına da yer verebilirsiniz.

  • Kedi Otu Kökü Çayı

Doğal bir antidepresan olan kedi otu kökü çayı bardak suya bir tatlı kaşığı kadar konularak tüketilebilir. Tüketim için 10 saat beklemek öneriliyor.

  • Papatya Çayı

Özellikle uykudan önce içilmesi tavsiye edilen papatya çayı rahatlama ve gevşemeye yardımcı olur. Depresyon için faydalıdır.

papatya çayı
papatya çayı
  • Çarkıfelek çiçeği çayı ( Pasiflora)

Son derece güçlü olan çarkıfelek çiçeği çayı etkili bir antidepresan olma özelliği taşıyor. Stres ve kaygı bozukluğuna iyi gelen bitki taze ya da kurutulmuş olarak da tüketilebilir.

  • Lavanta

Kokusu ile dingilik sağlayan lavanta çay olarak tüketilerek de sakinlik yaratıyor. Aynı zamanda lavanta yapını da rahatlamak için kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir