Çinko Hangi Gıdalarda Bulunur?

2 Şub

Vücudun direncini güçlendiren ve bağışıklık seviyesini yükselten çinko herkes tarafından alınması gereken bir mineraldir. Bu nedenle size bu yazıda hangi besinlerde çinko bulunduğunu araştırıp iletmek istedi.

çinko bulunan besinler
çinko bulunan besinler

Arpa, peynir, sığır eti, kepekli ekmek, tavuk, yumurta sarısı, süt ve süt ürünleri, balık, patates, ceviz, badem, tahıllar, kuru fasulye, lahana, karaciğer ve kuzu eti gibi birçok gıdada belli oranlarda çinko bulunur. Bu nedenle bu besinlerden mümkün olduğunca tüketmekte fayda görüyorum. Beslenme şekline dikkat etmezsek özellikle soğuk günler yaşadığımız bu günlerde hastalanma olasılığı da maalesef artış gösterir. Bu nedenle çinko gibi mucize bir mineral ile vücudun zorlu şartlara karşı olan

deniz mahsulleri
deniz mahsulleri

direnç seviyesini artırabiliriz.

 Çinko Eksikliği ve Sonuçları

Çinko yaraların iyileşmesi, hücre metabolizması ve protein üretimi için de temel minerallerdendir. 19 ve üstü yaş grubu bayanlar günlük 8 mg, erkekler ise 11 mg çinko alımı tavsiye edilir. çinko eksikliği yüzünden bağışıklık sistemi zayıflar, iştah kaybına neden olur, koku ve tat hislerinde azalma, cilt tahrişi ve kaşıntısına sebep olabiliyor. Bu olumsuz sonuçları görmemek için saydığımız gıdalardan belirli oranlarda tüketmeliyiz.

çinkolu besinler
çinkolu besinler