Damacananın Dibindeki 7 Ne Anlama Geliyor?

16 Ara

Günümüzde musluk sularının yeterli derecede temiz olmaması ya da aşırı kirece sahip olması sebebi ile damacana su alımına yer açılıyor. Birçok kişi yemek yapımından su tüketimine kadar her türlü işlemde damacana sun kullanımını tercih etmektedir.

Su tüketimi insan fizyolojisi açısından olmazsa olmazdır. Günde en az 8 bardak su tüketimine yer verilmesini özellikle vurgulayan uzmanlar aynı zamanda plastik şişe içinde bulunan suyun da kaliteli olmadığına işaret ediyorlar.

Damacanalarda ya da plastik şişelerde bulunan BPA maddesinin östrojeni taklit ettiğine vurgu yapan uzmanlar kanser dokusu hücrelerine etki ederek uyarıda bulunduğuna özellikle işaret ediyor.

Plastik şişe ya da damacana olarak ifade edilmekte olan birçok şişe dibinde baskı halinde bazı yazı ve benzeri içerikler yer alıyor. Çoğu kişi damacananın dibini çevirerek bu nedir diye bakmamıştır.  Damacananın dip kısmında eğer üçgen içinde 7 rakamı bulunuyor ise bu suyu kesinlikle tüketmeyin.

3, 6, 7 Sayılarına Dikkat

Plastik şişe denetlemelerinde özellikle 1 illa 7 arasından derecelendirmeler vardır 3,6, 7 sayısının yet aldığı plastikler de ise gıda ve içecek bulunmaması gerekir. Uzmanlar mümkün olduğunda cam şişeden su tüketimine yer açılması gerektiğine vurgu yaparken eğer damacana alımında plastik şişe kullanımına yer veriliyor ise en azından 3,6 ve 7 sayılarına dikkat edilerek buna göre alım yapılması gerektiğini vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir