Diş Bakımında Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

13 Mar

Dişler, görünümünüze doğal bir güzellik sağlar. Diş bakımı için kullandığınız bazı maddeler dişlerinize kalıcı zararlar verir. Dişleri beyazlatmak için kullandığınız karbonat, diş minesini çizer ve parlaklığını yok eder. Diş taşlarından kurtulmanın doğal yolu dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanızdır. Rutin kontrollerde de dişlerinizi temizleterek, diş aralarındaki tartarlarınızı yok edersiniz.

diş sağlığı
diş sağlığı

 

Diş Bakımında Yanlış Yapılan Uygulamalar

Dişlerinizi fırçalarken, fırçanızı ıslatmayın ve macunu hemen fırçanın üzerine sürün. Islanan fırça görevini tam yapamaz. Asitli içecekleri pipet ile için ve asitli içeceklerden yarım saat sonra dişlerinizi fırçalayın. Dişlerinizi çok sıkmayın. Dişlerin sıkılması baş ağrısına da neden olur.

Diş fırçalama sürenizi mutlaka 3 dakika tutun. Ortalama 3 ay ’da bir diş fırçanızı değiştirin. Diş fırçanızın paralelliği bozulduğu zaman fırçanızı değiştirme zamanı gelmiştir. Antidepresanlar ağız kuruluğuna neden olduğu için ağız enfeksiyonlarını da artırır. Dişlerinizi fırçalarken kan görürseniz bu iltihap belirtisidir. Çok sigara içenlerde ise damarlar büzüldüğü için kanama görülmez.

diş bakımı
diş bakımısağlığı

 

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde diş beyazlatma işlemlerinden kaçınmanız gerekir. Dişlerinizi mümkün olduğunda temiz tutmalı ve gece yatarken mutlaka dişlerinizi fırçalamalısınız. Sağlıklı diş etleri için yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeli ve asitli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Diş beyazlatmak uğruna farklı maddeleri karıştırıp daha fazla dişinize zarar vermeyin. Diş bakımında mutlaka doktor tavsiyeleri ile hareket edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir