Dış Mekan Aydınlatmalarında En Sık Kullanılan Armatür Türleri

22 Ara

21 Yüzyılın ileri teknolojik koşulları ve mimari tasarımlardaki yaratıcılıklar sayesinde iç aydınlatma armatürlerinde olduğu gibi dış aydınlatma ürünleri de büyük bir değişim gösteriyor. Önceki zamanlarda çok basit ve sade ürünler ve yüksek Watt’lı anti ekonomik ampuller ile sağlanan dış aydınlatma bugün neredeyse iç aydınlatmada mevcut olan ürün çeşitliliğine ve estetiğe ulaştı.

Dış Mekan Aydınlatmaları
Dış Mekan Aydınlatmaları

Bollard-Kısa Direk Tipi Aydınlatma

Genellikle 60-120 cm aralığında kısa direk tipi aydınlatma armatürleridir. Her tür bahçe, park, marina ve benzeri dış mekanlarda sıklıkla kullanılıyor. Tercihe göre direkt ve endirekt aydınlatma sağlanabiliyor. IP 65 koruma sınıfında olan çim üstüne uygulanabilen  aydınlatma direkleri, suya ve dış etkenlere çok dayanıklı armatürlerdir.

Direk Tipi Aydınlatma Armatürleri

Geniş alanlar, cadde ve parklarda kullanılan aydınlatma direkleri ya da direk tipi aydınlatmalar dış mekanlarda her an karşılaştığımız ürünlerdir. Pek çok farklı modeli olan direk tipi armatürlerin 5 metreye kadar olan modelleri çoğunlukla dekoratif amaçlı, 5m üzeri modeller ise geniş alanlar, şehir içi ve otoyol aydınlatması için kullanılıyor.

Gömme Armatürler

Duvara veya yere ankastre uygulanan armatürlerdir. Mimari yapıyı vurgulamak amacı ile tercih edilir. Işık kaynağının görünmemesinden dolayı dış mekanda hoş ve sıcak ortamlar yaratır. Estetik özelliklerin ön planda olduğu yapılar, tarihi binalar ve özel binalarda sıkça kullanılıyor.

Projektörler – Lazer Projektörler

Yüksek ışık verimine sahip aynı zamanda enerji tasarrufu sağlanan kuvvetli ışık kaynaklarıdır. Aydınlatma ihtiyacının yüksek olduğu parklar, otel bahçeleri, geniş alanlı binalarda  tercih edilir. Yeni nesil dış aydınlatma ürünlerinde son zamanlarda yeni görmeye başladığımız lazer projektörler de 4000-7000 Lümen renkli ışık çıkışlarıyla mekanlara hareket ve estetik kazandırıyor! Yakan Aydınlatmada projektörler konusunda doğru adrestesiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir