Dünyanın En Seksi Robotu: Geminoid F Gerçek Algısı Yaratıyor

20 Eki

Japonlardan sonra Çinlilerde insan benzeri robot üretmeyi başardı. Geminoid F adı verilen kadın robotun gerçek bir insandan farkı yok gibi görünüyor. Robotu ilk defa görenler onu insan zannediyorlar. Geçtiğimiz günlerde Çin’in Pekin eyaletinde düzenlenen “Dünya Robot Sergisinde” tanıtılan Geminoid F serginin ilgi odağı haline geldi.

geminoid f
geminoid f

Robotun yapımında Osaka Üniversitesinden robot tasarımcısı olan Hiroshi Ishiguro’nun da katkıları var. Ishiguro robotun yapay zekâ bölümünü geliştirdi. Robotun bir diğer ismi ise Leona ve sahne ismi olarak bu isim kullanılıyor.

Leona göz kontağına yanıt verebiliyor ve gözlerini kırpabiliyor. Becerileri bunlarla da sınırlı değil. Leona ayrıca beden dilini anlıyor ve ona göre karşı hareket geliştirebiliyor. Ayrıca Leona çok güzel şarkı söylüyor. Robotun hareketleri, hava basıncı ile çalışan bir sistem sayesinde kontrol edilebiliyor. Leona’nın tek bir kusuru var yürüyemiyor.

robot
robot

Geminoid F Sahne Performansı

Leona’yı ilk keşfeden ise sinema sektörü ve Leona ilk rolünü “Sayanora” adlı filmde sergiledi. Başarılı bir oyunculuk sergileyen Leona’nın oynadığı filmin yönetmeni Koji Fuka.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir