Gebelik Dönemi İçin Beslenmeyle İlgili Öneriler

5 Nis

Gebelikte beslenme, o dönemde üzerinde en çok durulması gereken bir faktördür. O dönemde beslenmesine dikkat etmeyen kişiler gebelik dönemi ve sonrasında hem kendi hem de bebeğinin sağlığını riske atarlar. Bu yüzden uzman doktorun da yardımıyla beslenme alışkanlığını düzene sokmak ve sağlıklı besinler tüketmek gerekir.

hamilelikte beslenme
hamilelikte beslenme

 Beslenmede Nelere Dikkat Edilmeli?

Gebelikte en önemli şeylerden biri bol miktarda sıvı almak ve bedenin susuz bırakılmamasıdır. Ayrıca gebelikte kadınlarda genelde demir ve mineral eksikliği görülür. Bu eksiklik, doktorun vereceği ilaçlarla giderilirken aynı zamanda bazı besinlerle de giderilebilir.

gebelikte beslenme
gebelikte beslenme

Bu dönemde gebe olan kişinin günlük belli miktarlarda kalori alması gerekir. Bunun dışında, protein, mineral ve vitaminlerin de düzenli olarak alınması gerekir.

Gebelik döneminde çok şekerli ve yağlı gıdaların tüketilmesi kişinin sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Fakat aşırı şekerli ve yağlı olmayan her gıdadan belli miktarlarda tüketilmelidir.

gebelikte sebze
gebelikte sebze

En önemli faktörlerden bir diğeri ise, gebelik döneminde kadınların vücutların şeklinin bozulacağını düşünüp, yediklerinden kısması ve doktor kontrolünde olmayan bilinçsiz diyet yapmalarıdır. Bu hareket anne ve bebeğin sağlığını tehlikeye sokacağından mutlaka doktor kontrolünde beslenmek ve diyet yapmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir