Gereksiz Endişelerden Kurtulmanın Yolları

18 Haz

Endişe günümüzün en popüler kavramlarından biridir. İnsanlar artık her şeye ve herkese karşı endişe eder oldu. İnsanların hayatını artık tam manası ile kaygıları kontrol ediyor. Peki bu ne derece olumlu sonuçlar doğuruyor olabilir? Elbette olumsuz sonuç doğuracaktır. Çünkü kaygı insanın aklını başından alacak kadar kudretli bir şeydir. Peki endişelerden nasıl kurtulabilir insan?

endişe
endişe

Kendinize Değer Verin

Kaygıya kapıldığınız zaman yapmanız gereken bazı şeyler var. Bunlar arasında ilk olarak anlayış göstermek ve merhamet etmek yer alıyor. Olası durumlarda herkese gösterdiğiniz anlayışı kendinize de göstermeyi deneyin. Kendisine merhameti olmayan ve anlayış göstermeyen bir insan zaten sıkıntılı bir sürece girmiştir. Bu yüzden ilk olarak işe kendinize değer vererek başlamakta ciddi mana da yarar var. Sosyal ilişkiler her zaman için önemlidir. Ailenizle, arkadaşlarınızla kısacası çevrenizle olan sosyal ilişkinizi daima düzenli tutun.

endişelenmek
endişelenmek

Sosyal hayatınızı belirli bir düzen içinde tutmak sizin psikolojinizi ve duyduğunuz kaygıları düzenleyecektir. Ayrıca kaygının yoğun olduğu insanlarda sağlıklı yaşamakta önemlidir. Sağlıklı bir uyku, dengeli beslenme ve düzenli egzersiz yapmak insanın hayatını olumlu açıdan yoluna sokar. Eğer ki kaygı hayatınızda büyük bir yer kaplıyorsa sakinleştirici etkinlikler yapmaya çalışın. Mesela dua etmek, yoga ya da meditasyon yapmak bu noktada yararlı olacaktır. Kaygılıyken alkol kullanmayın kesinlikle. Alkol kullanmak işleri daha da kötü bir hale sokacaktır. Sigara içmek, kahve, çay, kola ve çikolata gibi besinler de kaygıyı arttırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir