Hamilelikte Saç Boyamak Neden Zararlıdır?

23 Nis

Hamilelik dönemi, anne adayının hem kendi hem de bebeğinin sağlığı açısından dikkat etmesi gereken bir dönemdir. Bu yüzden kişinin, hayatındaki bazı rutinlere de ara vermesi gerekebilir. Bunlardan biri de saç boyamaktır.

Hamilelik Döneminde Risk Oluşturabilecek Saç Uygulamaları

Saç Boyama
Saç Boyama

Hamilelik döneminde saçlarda uygulanan boya, perma ve düzleştirme gibi uygulamalar, kimyasal içerikli olduğu için hem anne hem de bebeğin sağlığı olumsuz etkilenir ve doktorlar tarafından önerilmez.

Saç boyalarının içinde yer alan hidrojen peroksit, perma işlemi için kullanılan iki çeşit solüsyon ve brezilya fönü denilen düzleştirme işleminde  kullanılan bazı kimyasallar, hamilelere zarar verme ihtimali olan kimyasallar olmakla birlikte tam olarak kanıtlanamamıştır.

Özellikle perma ve düzleştirme işleminde kullanılan kimyasalların kafa derisinden vücuda geçerek bebeğe zarar verdiğine dair herhangi bir bulgu yoktur fakat boyama işlemlerinde kullanılan kimyasallar özellikle gebeliğin ilk üç ayı boyunca doktorlar tarafından tavsiye edilmez.

Hamilelikte Saç Boyamanın zararları
Hamilelikte Saç Boyamanın zararları

 

Çünkü boyanın içersisinde bulunan kimyasallar, çevresine güçlü bir amonyak içeren buhar salgılarlar. Bu maddenin anne tarafından solunması da bebeğe zarar verebilir. Bu yüzden saçlarını boyatmak isteyen anne adayları, amonyak içeren boyalardan uzak durmalı; bunun yerine yarı kalıcı boya ve röfle gibi işlemler yaptırmalıdır.

Röflenin zararsız olmasının sebebi ise, saçın alüminyum folyonun içine sarılmasıdır. Bunun dışında bitkisel içerikli organik boyaların fiyatı daha yüksek olmakla birlikte anne ya da bebeğin sağlığına herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir