İnternetten Alışveriş Güvenli mi?

18 Haz

İnternetten yapılan alışveriş mi, yoksa mağazalara gidip göz göre göre yapılan alışveriş mi? Bu sorunun cevabı kişiden kişiye göre değişir. Bazıları alacağı ürünü en ince ayrıntısına kadar inceleyip almak isterken; bazıları da görünen kısmına bakarak alıp geçer. Ama alışveriş konusunda bazen de zaman faktörü etkili olur.

alış veriş
alış veriş

Özellikle iş hayatının getirdiği koşturmaca arasında alışverişe vakit bulamayanlar, internet yolunu tercih ederler. Bu şekilde zamandan tasarruf etmiş olurlar. Peki internetten alışveriş yapmak, rahat olduğu kadar da güvenli midir?

İnternetten Alışveriş Yapmak Ne Kadar Güvenli?

İnternet ortamında yapılan alışverişlerde, güvenlik açısından ne gibi bir tehlike olabilir? Bu konuda en çok korkulan olay, kredi kartı bilgilerinin çalınmasıdır. Eğer alışveriş yapılan site güvenli değilse, kredi kartı bilgileriniz depolanarak daha sonra kullanılabilir. Bu nedenle alışveriş yapılan sitenin güvenirliğinden emin olmak gerekir.

Bir diğer sıkıntı da, karttan fazla para çekilmesi durumudur. Sizin borcunuzdan daha fazla tutarın çekilmesi, hatta kartta yer alan limitin tamamının çekilmesi bile söz konusu olabilir. Bu nedenle güvenilir siteleri tercih etmekte fayda var.

internetten alışveriş
internetten alışveriş

Bu konu hakkında değinilmesi gereken en önemli husus şu: Kullanıcıların bu çekingenliğini ve korkusunu gören, sırf bu nedenle alışverişin az olduğunu fark eden firmalar; siteleri üzerinde şifreleme yolunu kullanamaya başlamış durumdalar. Yani özel bir şifreleme metoduyla, sizin bilgileriniz direkt olarak bankanıza havale edilir. Böylece de 3. kişilerin bilgilerinize ulaşması engellenir. Ayrıca, bankanızdan sizin telefonunuza sms ile anlık şifre gönderilir. Ve alışverişi tamamlayıp paranın kartınızdan çekilmesi için bu şifre istenir.

Sonuç olarak; bu şifreleme yöntemi olduğu müddetçe de internet ortamından güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir