Kış Aylarında Cildi Koruma Yolları

14 Şub

Kış aylarında vücudumuzu soğuk havalara karşı nasıl koruma amaçlı olarak daha kalın giysilere yönlendiriyorsak cildimizi de bu dönemlerde korumak için ekstra çaba harcamamız gereklidir.

vazelin
vazelin

Özellikle güneşin bir anda çıkıp kaybolduğu ve ardından keskin rüzgârın estiği şu günlerde cilt nemini kaybeder ve çatlamalar başlar. Bu sebep ile cildin her daim nemli olması önerilir.

Bakım Önerileri

El bakımında bu aylarda mutlaka gliserin ya da vazelin içeren el kremlerini tercih etmeniz önerilir. Bunun yanı sıra eldiven kullanımını da aksatmamanız tavsiye ediliyor.

el bakımı
el bakımı

Ayaklar eller kadar hassas olduğundan bu havalarda onlarda özel bakım ister. Kalın çoraplar, bot ya da çizmeler ile gün içinde havasız kalan ayakların topuk kısımlarında sertleşme oluşur. Kalın çoraplar ile havasız kalan ayakların yanında terleme ile de çeşitli bakterilerin üremesi gerçekleşebilir. Bu yüzden özellikle mantar gibi rahatsızlıklar oluşabiliyor. Mantar öldürücü sprey kullanımı önerilir.

ayak bakımı
ayak bakımı

Saçlarda bu kuruluktan etkilenir. Özellikle nemlendirici kullanımı asla ihmal edilmemesi gerekir.

Dudaklar da oluşan çatlamalar için öncelikle ölü hücreden arındırılması gerekiyor. Fakat çatlak oluşumunu engellemek için nemlendiricili ruj kullanımı tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.