Kız Çocuklarının Yaptığı Makyaj Tehlikeli

8 Ara

Makyaj malzemelerinin erken yaşta kullanılmaya başlamasının birçok sakıncaları yer alıyor. Yapılan araştırmalara göre özellikle kız çocuklarının üç yaş sonrasında annelerine ya da özellikle televizyonda gördükleri karakterlere benzeme uğraşları ile başladıkları masumane uygulamalar sağlık açısından birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor.

genç kızlar
genç kızlar

Özellikle makyaj sektörü içersinde yer alan markaların çocukları hedef alarak çıkardıkları ve zararsız oldukları iddiası ile piyasaya sürdükleri birçok makyaj malzemesi kız çocukların erken ergenliğe geçişine de sebep olabiliyor.

Sağlık Açısından Tehlikesi Nedir?

Her ne kadar doğal, organik ve buna benzer isimler altında satılıyor olursa olsun bu ürünlerin kullanımında dikkatli olunmasını gerektiğine vurgu yapan uzmanlar, bazı organik diye satılan ürünlerin sadece yüzde onluk kısmının doğal olduğunu söylüyorlar.

Çocuklar için oldukça tehlikeli olan ürünler sebebi ile yaşanan sıkıntılar içersinde alerji ve egzama gelirken aynı zamanda hormon düzenlemesini bozması sebebi ile de erken ergenliğe yol açabiliyor.

makyaj malzemesi
makyaj malzemesi

Bunun yanı sıra aşırı makyaj malzemesi kullanımı sonucunda karaciğerde olumsuz yönde etkilenebilmektedir.

Makyaj malzemesi yapımında sıklıkla kullanılmakta olan BPA maddesi ise kanserojen etkiye sahip olup son derece sakıncalıdır. Özellikle ruj tarzı ürünlerde bulunan kurşun ise kana bulaşması iel beraber kan hücrelerini, sinir sistemlerini, kalsiyum ve vitamin D metabolizmasını olumsuz yönde etkiyebiliyor. Konuşma zorluğu, dikkat dağınıklığı, kansızlık, zayıflık, beyin hasarı ve hata felce kadar uzanan zararları bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir