Küçük Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

28 Şub

Şehirlerimiz kalabalıklaştıkça evlerimizin ebatlarında da düşüşler yaşanıyor. Artık eski dönemlere göre çok daha küçük evlerde oturuyoruz. İnsanlar genellikle eksilen alanların salondan ya da mutfaktan gitmesini istemiyor. Bu durum küçük yatak odalarının ortaya çıkmasına sebep olmuş durumda. Siz de böyle bir yatak odasına sahipseniz küçük yatak odası dekorasyonu hakkında bilgiler almanız şart.

küçük yatak odası dekorasyon fikirleri

Açık ve Ferah Renkleri Tercih Edin

Ev dekorasyonunda rengin ne kadar önemli bir etmen olduğunu hepimiz biliyoruz. Her zaman büyük alanların daha samimi bir hale gelmesi için koyu renklere ihtiyaç duyulurken küçük alanların daha ferah gözükmesi için açık renkler kullanılıyor. Bu durum yatak odaları için de geçerli. Beyaz yatak odası mobilyaları ve açık renk duvarlar ile yatak odasını çok daha ferah gösterebilirsiniz.

Aynanın Büyüsünü Kullanın

Ayna kullanımları her zaman odaları büyük gösteren etmenlerden bir tanesidir. Bu büyüyü yatak odalarınızda da kullanabilirsiniz. Yatak odaları her zaman aynaların ihtiyaç duyulduğu alanlar olduğundan bu kullanımın zararı dokunmayacaktır. Yatakların dayandığı duvarları tamamen ayna olarak kullanırsanız odanız çok daha ferah olacak.

Gardırop İçin Maksimum Boyut Seçimi

Evinizde küçük yatak odası dekorasyonu yaparken gardırobu nereye koyacağınızı daha oda boşken belirlersiniz. Sonrasında bu alan için alacağınız dolapların maksimum boyutlarda olması gerekiyor. Dolap için ayrılan alan en iyi şekilde kullanılmazsa depolama için farklı mobilyalara ihtiyaç duyulabilir. Bu durum yatak odasını olumsuz etkileyecektir.

Yatak Altını Kullanmayı Unutmayın

Yatakların alt kısmı normal şartlarda kullanışsız alanlardır. Yatak odalarının ebatları küçük olduğunda yüksekliğin en iyi şekilde kullanılması gerekir. Bu sebeple de yüksek bir yatak tercih edip alt kısmını muhteşem bir depolama alanı olarak kullanabilirsiniz. Doğru ölçülerde bir gardırop ve yatağın altı sayesinde daha fazla alana ihtiyacınız olmayacak.

Koyu Renk ve Işık Geçirmeyen Perdelerden Uzak Durun

Yatak odalarında kaliteli bir uyku için karanlığın iyi düzeyde olması istenir. Geceleri sokak lambalarının ya da ayın ışığı ne kadar odaya az girerse o kadar kaliteli bir uyku çekilebilir. Ancak küçük yatak odası dekorasyonu yapılırken güneş ışınlarını yüksek miktarda kesen perdeler ve tüller dekorasyonu sekteye uğratabilir. Bu sebeple uzak durulması gerekmektedir.

Katlanabilen Mobilyalar En Doğru Tercih

Alanı maksimum seviyede kullanmak için katlanabilen mobilyaları kullanmanız gerekiyor. Yatağınızı dahi bu şekilde tercih edebilirsiniz. Kültürümüzde yatağın bu şekilde kullanımı çok fazla görülmediği için makyaj masası ya da çalışma masası gibi alanlarda bu imkânlardan faydalanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir